
Päivän pointti: Yhtäkään sairaalaa ei suljettu
Oppositio väitti eiliseen saakka, että hallitus on lakkauttamassa sairaaloita - mutta oppositio tekee maakunnassa yhtä ja eduskunnassa toista.

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Jenna Simula kertoo viestipalvelu X:ään maanantaina tekemässään päivityksessä, että hallituksen sairaalaesityksen kaatumisellakin olisi ollut seurauksensa.
Kansanedustaja Jenna Simula pohtii viestipalvelu X:n päivityksessään, ovatko kaikki tietoisia siitä, mitä hallituksen sairaalaverkkoesityksen kaatuminen olisi merkinnyt Oulaskankaan osalta. Hylsyttämiselläkin olisi nimittäin ollut seuraukasensa.
– Pohteen aluevaltuusto on jo päättänyt, että perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon yhteispäivystys lakkaa Oulaskankaalla ja siirrytään tekemään vain päiväkirurgisia operaatioita. Kun se lakkaa, ei tällä hetkellä voimassaolevan lain mukaan voi tehdä mitään anestesiaa tai puudutusta vaativaa leikkaustoimintaa. Ei edes päivisin, Simula kirjoittaa.
Päätöksistä osa on tulossa voimaan ja toimeenpanoon jo vuodenvaihteessa ja yt-neuvottelutkin ovat jo käynnissä, joten ainakin Simulan mielestä on härskiä lupailla, että päätöksiä voisi nyt alkaa yhtäkkiä veivata aivan toiseen asentoon.
– Pohteen toivomaa perusterveydenhuollon yöpäivystystä ei sisälly tähän esitykseen eikä oppositiokaan ole tehnyt pykälämuutosehdotuksia salissa, joten siitä ei myöskään huomenna siis äänestetä (nekin olisi äänestetty jo ennen tämän päivän käsittelyä), vaan esityksen hylkäämisestä tai hyväksymisestä. Luulisi, että nyt on tärkeä turvata sairaalan tulevaisuus ylipäänsä, jolloin siellä on päiväkirurgiaa ja kiireellistä iltavastaanottoa kaikkina päivinä kello 22 asti, Simula ihmettelee.
Hallituksen lakiesitys hyväksyttiin tiistaina äänin 101–96.
Artikkelin otsikkoa on korjattu 17.12.2024 klo 19.33.
Alkaa vaikuttaa siltä, etteivät kaikki ole olleet joko täysin tietoisia siitä, mitä hallituksen sairaalaverkkoesityksen kaataminen tosiasiassa tarkoittaisi Oulaskankaan osalta, tai sitten eivät vain välitä. Hylsyttämiselläkin on seurauksensa. Pohteen aluevaltuusto on jo…
— Jenna Simula (@ainoahelmi) December 16, 2024
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Oppositio väitti eiliseen saakka, että hallitus on lakkauttamassa sairaaloita - mutta oppositio tekee maakunnassa yhtä ja eduskunnassa toista.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on oikonut monta kertaa opposition kauhukuvia hallituksen esityksestä sairaalaverkon uudistamisesta.


Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso käytti tänään eduskunnassa monta puheenvuoroa oikoakseen opposition kauhukuvia ja katastrofeja maalailevia puheenvuoroja hallituksen esityksestä sairaalaverkon uudistamisesta. Opposition kritiikki on tällä viikolla ollut sangen lennokasta ja monelta osin vailla totuudellista pohjaa.

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta sai maanantaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä hallituksen sairaalaverkkoa koskevasta esityksestä. Valiokunta kannattaa esitystä, mutta oppositiopuolueiden kritiikki on tällä viikolla ollut sangen lennokasta ja monelta osin vailla totuudellista pohjaa. Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso kertookin nyt lisää hallituksen esityksestä Suomen Uutisille.
Viikon suosituimmat

Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Vihervasemmiston masinoima väestönvaihto on saavuttamassa käsittämättömät mittasuhteet, kun lähes 50 000 ihmistä ylitti Espanjan rajan Ceutan enklaavissa vain yhden päivän aikana.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää