Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Sisäministeri Mari Rantanen: Ilman perussuomalaisia rajaturvallisuuslakia ei olisi saatu Suomeen

15.06.2025 |18:59

Viime vuonna voimaan tulleessa rajaturvallisuuslaissa säädetään edellytyksistä, joilla Suomi voi päättää rajoittaa kansainvälistä suojelua koskevien hakemusten vastaanottamista rajatulla alueella Suomen valtakunnanrajalla ja sen välittömässä läheisyydessä. Lain tarkoituksena on torjua vieraan valtion vaikuttamista Suomeen hyväksikäyttämällä maahantulijoita. Sisäministeri Mari Rantanen kuvaa rajaturvallisuuslain olleen suuri ponnistus, sillä vastaavaa lakia ei ole ollut muualla Euroopassa.

Sisäministeri Mari Rantanen sanoo, että hänen johtamassaan ministeriössä tehdään koko ajan ja valmistellaan asioita, joilla viranomaisten toimivaltuuksia ja tiedonvaihtoa pystytään lisäämään.

– Aihe ei ole mediaseksikäs, mutta katujengit ja rajat ylittävän rikollisuuden myötä poliisi tarvitsee uusia toimivaltuuksia ja niitä nyt tehdään, Rantanen sanoo. Hän puhui tänään perussuomalaisten puoluekokouksessa Lahdessa

Hallitus toteuttaa hallitusohjelman mukaisia maahanmuuton tiukennuksia, ja uudistuksia myös toimeenpannaan tehokkaasti.

Rantanen mainitsee eräitä keskeisimpiä uudistuksia.

– Nyt on kiristetty kansainvälisen suojelun saamisen ehtoja, luvat viety EU:n minimiin, vastaanottorahaa leikattu, on laajennettu säilöönottoa ja pidennetty säilöönoton kestoa Myös karkotuspäätösten täytäntöönpanoa on nopeutettu. Perheenyhdistämistä on tiukennettu, ja turvapaikan poistaminen on mahdollistettu törkeiden rikosten ja kansallisen turvallisuuden uhkien myötä.

Maahanmuuton kiristyksiä tulossa lisää

Lisääkin maahanmuuton kiristyksiä on tulossa. Rantanen nostaa olennaisena esille myös kansalaisuuslain muutokset. Uudistuksen myötä kansalaisuuden saamisen kriteerit tiukentuvat, ja tavoitteena on, että kansalaisuus on palkinto onnistuneesta kotoutumisesta.

– Kahteenkymmeneen vuoteen kansalaisuuslaille ei ole tehty mitään, ja nyt perussuomalaiset hallituksessa tiukentaa lakia

Perussuomalaisten tavoitteena on toki oma maahanmuuttopolitiikan linja, joka on vieläkin tiukempi kuin mitä hallituksessa nyt tehdään.

– Perussuomalaiset sisäministeriössä huolehtivat siitä, että humanitaarisen maahanmuuton kiristykset menevät siihen suuntaan, että eräänä päivänä Suomessa olisi nolla turvapaikanhakijaa, Rantanen sanoo.

Vanhojen uhkien lisäksi huomioitava uudet

Turvallisuusympäristö on muuttunut laajemminkin, ja vanhojen uhkien lisäksi on huomioitava uudet, Rantanen sanoo.

– Itäraja pysyy kiinni niin kauan kuin on tarpeen. Näin on ollut jo vuodesta 2023. Huhtikuussa hallitus teki päätöksen pitää itärajan rajanylityspaikat kiinni, ja turvapaikanhaku on keskitetty toistaiseksi muualle.

Viime vuonna voimaan tulleessa rajaturvallisuuslaissa säädetään edellytyksistä, joilla Suomi voi päättää rajoittaa kansainvälistä suojelua koskevien hakemusten vastaanottamista rajatulla alueella Suomen valtakunnanrajalla ja sen välittömässä läheisyydessä. Lain tarkoituksena on torjua vieraan valtion vaikuttamista Suomeen hyväksikäyttämällä maahantulijoita.

Rantanen kuvaa rajaturvallisuuslain olleen suuri ponnistus, sillä vastaavaa lakia ei ole ollut muualla Euroopassa.

– Uskallan myös sanoa, että ilman perussuomalaisia tällaista lakia ei olisi vieläkään.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Ministeri Ville Tavio: Tämä hallitus leikkaa Suomen kehitysavusta 1 305 miljoonaa euroa vaalikauden aikana – ”Se on enemmän kuin mikään aiempi hallitus on koskaan leikannut”

15.06.2025 |18:43
Suomen uutiset logo

Suomessa on nyt välttämätöntä kyetä toimimaan paremmin ja kasvamaan – Purra: ”Kaiken perusta on se, että syntyy uutta yrittämistä, investointeja, kasvua ja työtä”

15.06.2025 |14:19
Suomen uutiset logo

Purra: ”mitä luulette, miltä näyttäisi rajalla, velkakuormassa, wokessa, Migrissä, lipputangossa, bensatankissa, mikäli vallassa olisivat pari Anttia kera vihreiden ja vasemmistoliiton?”

15.06.2025 |13:47

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää