

FACEBOOK KUVAKAAPPAUS
Sivistysvaltiosta puhuminenko muka ”raakaa väkivaltaa”? – kärkevästi kirjoittava nainen joutuu helposti nettivihan kohteeksi
SENSUURI | Monet suomalaiset ovat joutuneet kokemaan, että Facebookissa kirjoittaminen on vaikeutunut. Kirjoituksia poistetaan mitättömiltä tuntuvista syistä ja yhä useampi kirjoittaja saa bannia bannin perään. Varsinkin kärkevästi kirjoittava nainen on suuressa vaarassa joutua sensuroiduksi. Tämän on saanut kokea myös turkulainen Sanna Paasikivi, jonka terävästi kirjoitetut tekstit ovat houkutelleet uusien lukijoiden lisäksi myös vihapalautetta ja masinoituja ilmiantoja.
– Itse kuvittelin, etteivät tekstini joudu bannattavaksi milloinkaan, sillä en ole tunnettu henkilö, Sanna kertoo. Lukijamäärieni kasvaessa Facebookissa näin kuitenkin kävi, Sanna Paasikivi kertoo.
”Meuhkaamattomuus ärsyttää punavihreitä”
Sanna itse ei laske sensuuritoimien syyksi niinkään haittamaahanmuutto- tai islamisaatiokriittisyyttään, vaan tapaa, jolla hän sen tekee.
– En kiroile, en meuhkaa, en loukkaa kenenkään kunniaa enkä kiihota kansanryhmiä vastaan. Kyse on tyylistäni. Pureva, faktoihin perustuva, kaunokirjalliseen ilmaisuun pyrkivä ja sen eri vivahteita sisältävä tekstini ärsyttää suunnattomasti punavihreää eliittiä, Sanna selittää.
Politiikka kuolee ilman sananvapautta
Turkulaisnainen on huolissaan siitä, että suomalaisilta kansalaisvaikuttajilta ollaan karsimassa kirjoitetusta ilmaisusta ”kiellettyjen sanojen” lisäksi myös kaikki kaunokirjalliset keinot.
– Vivahteikas, rikas, kielikuvia sisältävä teksti on pannassa, samoin satiiri ja musta huumori, Sanna sanoo.
– Vastakohdat ja vastakkainasettelu ovat kiellettyjä Suomessa ja kansan henkinen vireys yritetään turruttaa. Valtamedia tukee sanavapauden riistoa ja tarjoaa tilalle tosi-tv-höttöä. Kaikki älyllisyys Suomessa on kuolemassa. Myös politiikka kuolee ilman sananvapautta. Jää vain totalitarismi.
– En käyttäisi enää termiä ”suvaitsevaisuus”, vaan ”järjellisen logiikan menetys”, Sanna kiteyttää.
Facebookin viharyhmän maalittamana
Sanna arvelee joutuneensa yhden tai useamman Facebookissa majaansa pitävän viharyhmän maalittamaksi. Kun joku kirjoittaja joutuu tällaisen ryhmän silmätikuksi, hänelle masinoidaan banneja toisensa perään, vaikka kirjoituksissa ei oikeasti olisi mitään väärää. Kun viharyhmän jäsenet tehtailevat suuren määrän ilmiantoja, Facebookin algoritmi tulkitsee, että kyseessä on vihakirjoitus, vaikka kukaan ihminen – suomea osaavasta puhumattakaan – ei ole tarkastanut ilmiantoa Facebookin puolella.
Tähän mennessä Sanna Paasikivelle on tullut 1, 3 ja 30 vuorokauden ”bannit” (suom: porttikielto). Seuraavat bannit ovat Facebookin järjestelmän mukaan aina 30 vuorokautta. Sen lisäksi Sannasta on tehty kolme perätöntä ilmiantoa ”raa’asta väkivallasta”.
”Kasvojen peittäminen ei kuulu sivistysvaltioon. Mutta emmehän me kai sellaisessa enää eläkään.” (Tämä Sanna Paasikiven Facebook-kommentti on poistettu, koska se sisälsi muka ”raakaa väkivaltaa.”)
Vammaiset eivät pärjää, jos resurssit ohjataan muualle
Kuukauden banni tuli, kun Sanna kirjoitti ”passittomista paarioista” eli irakilaisten passidelegaatiosta mainitsematta sanaa irakilaiset.
– Tekstini on vahva, vammaisten lasten äidin hätähuuto. Pelkään todella heidän puolestaan. He eivät pärjää yhteiskunnassa, jota nyt rakennetaan, Sanna selittää.
Sanna on koulutukseltaan vientisihteeri, mutta hän on toiminut pitkään omaishoitajana ja vammaistukihenkilönä. Elämä kolmen oman erityislapsen äitinä on opettanut, että erityisryhmät ovat heikoilla, kun yhteiskunnan resursseja ohjataan yhä enemmän tulijoille.
– Raha on realiteetti, Sanna toteaa. Jos jollekin annetaan, se on automaattisesti muilta pois.
– Ihmettelen todella niitä 30-40-vuotiaita, jotka haluavat olla tietämättömiä siitä, millaista tulevaisuutta jälkikasvulleen valmistelevat, Sanna sanoo.
”Ei saa antaa viharyhmille valtaa”
Suomalaisuuden liiton kautta perussuomalaiseen puolueeseen tutustunut ja jäseneksi liittynyt Sanna Paasikivi on huolissaan demokratian kohtalosta tulevissa vaaleissa, jos tietyn puolueen ehdokkaat ja kannattajat vaiennetaan somessa.
Hänen mielestään toisten vaientamiseen pyrkiville viharyhmille ei saisi antaa valtaa päättää, kuka saa kertoa oman mielipiteensä sosiaalisessa mediassa.
Sanna Paasikivi toivookin, että kansanedustajat puuttuisivat yhä tiukemmin sensuuriin, jotta järkiperäinen keskustelu maahanmuutosta olisi mahdollista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa
Suomen hallitus hyväksyi esityksen, joka pienentää Afrikan kehitysrahaston lahjaosuuden 45 miljoonaan euroon ja lopettaa lainarahoituksen kokonaan. Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio painottaa, että ratkaisu tuo Suomelle 112 miljoonan euron säästön ja linjaa kehitysavun uudelleen hallituksen strategisten painopisteiden mukaisesti. Afrikan kehitysrahaston rahoittamisen pienentäminen on osa laajaa kokonaisuutta, jossa Suomi säästää kehitysavusta tällä vaalikaudella yhteensä 1 305 miljoonaa euroa.
Uusimmat

Kommentti: Työpaikoille tarvitaan luottamusta, ei pelottelua

Garedew: Sähköverotuen poistaminen ei vähennä Suomen elinvoimaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










