

FACEBOOK KUVAKAAPPAUS
Sivistysvaltiosta puhuminenko muka ”raakaa väkivaltaa”? – kärkevästi kirjoittava nainen joutuu helposti nettivihan kohteeksi
SENSUURI | Monet suomalaiset ovat joutuneet kokemaan, että Facebookissa kirjoittaminen on vaikeutunut. Kirjoituksia poistetaan mitättömiltä tuntuvista syistä ja yhä useampi kirjoittaja saa bannia bannin perään. Varsinkin kärkevästi kirjoittava nainen on suuressa vaarassa joutua sensuroiduksi. Tämän on saanut kokea myös turkulainen Sanna Paasikivi, jonka terävästi kirjoitetut tekstit ovat houkutelleet uusien lukijoiden lisäksi myös vihapalautetta ja masinoituja ilmiantoja.
– Itse kuvittelin, etteivät tekstini joudu bannattavaksi milloinkaan, sillä en ole tunnettu henkilö, Sanna kertoo. Lukijamäärieni kasvaessa Facebookissa näin kuitenkin kävi, Sanna Paasikivi kertoo.
”Meuhkaamattomuus ärsyttää punavihreitä”
Sanna itse ei laske sensuuritoimien syyksi niinkään haittamaahanmuutto- tai islamisaatiokriittisyyttään, vaan tapaa, jolla hän sen tekee.
– En kiroile, en meuhkaa, en loukkaa kenenkään kunniaa enkä kiihota kansanryhmiä vastaan. Kyse on tyylistäni. Pureva, faktoihin perustuva, kaunokirjalliseen ilmaisuun pyrkivä ja sen eri vivahteita sisältävä tekstini ärsyttää suunnattomasti punavihreää eliittiä, Sanna selittää.
Politiikka kuolee ilman sananvapautta
Turkulaisnainen on huolissaan siitä, että suomalaisilta kansalaisvaikuttajilta ollaan karsimassa kirjoitetusta ilmaisusta ”kiellettyjen sanojen” lisäksi myös kaikki kaunokirjalliset keinot.
– Vivahteikas, rikas, kielikuvia sisältävä teksti on pannassa, samoin satiiri ja musta huumori, Sanna sanoo.
– Vastakohdat ja vastakkainasettelu ovat kiellettyjä Suomessa ja kansan henkinen vireys yritetään turruttaa. Valtamedia tukee sanavapauden riistoa ja tarjoaa tilalle tosi-tv-höttöä. Kaikki älyllisyys Suomessa on kuolemassa. Myös politiikka kuolee ilman sananvapautta. Jää vain totalitarismi.
– En käyttäisi enää termiä ”suvaitsevaisuus”, vaan ”järjellisen logiikan menetys”, Sanna kiteyttää.
Facebookin viharyhmän maalittamana
Sanna arvelee joutuneensa yhden tai useamman Facebookissa majaansa pitävän viharyhmän maalittamaksi. Kun joku kirjoittaja joutuu tällaisen ryhmän silmätikuksi, hänelle masinoidaan banneja toisensa perään, vaikka kirjoituksissa ei oikeasti olisi mitään väärää. Kun viharyhmän jäsenet tehtailevat suuren määrän ilmiantoja, Facebookin algoritmi tulkitsee, että kyseessä on vihakirjoitus, vaikka kukaan ihminen – suomea osaavasta puhumattakaan – ei ole tarkastanut ilmiantoa Facebookin puolella.
Tähän mennessä Sanna Paasikivelle on tullut 1, 3 ja 30 vuorokauden ”bannit” (suom: porttikielto). Seuraavat bannit ovat Facebookin järjestelmän mukaan aina 30 vuorokautta. Sen lisäksi Sannasta on tehty kolme perätöntä ilmiantoa ”raa’asta väkivallasta”.
”Kasvojen peittäminen ei kuulu sivistysvaltioon. Mutta emmehän me kai sellaisessa enää eläkään.” (Tämä Sanna Paasikiven Facebook-kommentti on poistettu, koska se sisälsi muka ”raakaa väkivaltaa.”)
Vammaiset eivät pärjää, jos resurssit ohjataan muualle
Kuukauden banni tuli, kun Sanna kirjoitti ”passittomista paarioista” eli irakilaisten passidelegaatiosta mainitsematta sanaa irakilaiset.
– Tekstini on vahva, vammaisten lasten äidin hätähuuto. Pelkään todella heidän puolestaan. He eivät pärjää yhteiskunnassa, jota nyt rakennetaan, Sanna selittää.
Sanna on koulutukseltaan vientisihteeri, mutta hän on toiminut pitkään omaishoitajana ja vammaistukihenkilönä. Elämä kolmen oman erityislapsen äitinä on opettanut, että erityisryhmät ovat heikoilla, kun yhteiskunnan resursseja ohjataan yhä enemmän tulijoille.
– Raha on realiteetti, Sanna toteaa. Jos jollekin annetaan, se on automaattisesti muilta pois.
– Ihmettelen todella niitä 30-40-vuotiaita, jotka haluavat olla tietämättömiä siitä, millaista tulevaisuutta jälkikasvulleen valmistelevat, Sanna sanoo.
”Ei saa antaa viharyhmille valtaa”
Suomalaisuuden liiton kautta perussuomalaiseen puolueeseen tutustunut ja jäseneksi liittynyt Sanna Paasikivi on huolissaan demokratian kohtalosta tulevissa vaaleissa, jos tietyn puolueen ehdokkaat ja kannattajat vaiennetaan somessa.
Hänen mielestään toisten vaientamiseen pyrkiville viharyhmille ei saisi antaa valtaa päättää, kuka saa kertoa oman mielipiteensä sosiaalisessa mediassa.
Sanna Paasikivi toivookin, että kansanedustajat puuttuisivat yhä tiukemmin sensuuriin, jotta järkiperäinen keskustelu maahanmuutosta olisi mahdollista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Yle hehkutti, kun Marinin hallitus etsi säästöjä mutta lisäsi menoja 900 miljoonalla – nyt talouspolitiikan uutisoinnin sävy on vaihtunut toisenlaiseksi
Yleisradion talousuutisissa ja -kommenteissa ääneen pääsevät usein veronalennusten kriitikot ja sopeutusten vastustajat. Samaan aikaan journalistista kritiikkiä vasemmisto-opposition talouslinjauksia kohtaan Ylellä ei juuri ole.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.