

LEHTIKUVA
Halla-ahon kannattaminen oli liikaa – oikeusprofessorikin ihmettelee Kari Peitsamon syrjäyttämistä Ämyrock-festivaaleilta
Kari Peitsamo on mm. kertonut kannattavansa Jussi Halla-ahoa sekä verrannut Donald Trumpia Jimi Hendrixiin. Tämä oli liikaa Hämeenlinnassa Ämyrock-festivaalin järjestävän Ämy ry:n hallitukselle, joka yllättäen perui Peitsamon keikan ja ilmoitti, että rokkarin esiintyminen olisi merkinnyt ”miljoonien ihmisten syrjimisen hiljaista hyväksymistä”.
Rokkari Kari Peitsamon esiintyminen Hämeenlinnan Ämyrockissa on vuosikymmenien ajan jatkunut perinne. Peitsamon piti esiintyä myös ensi kesän tapahtumassa. Ämyrock järjestetään 15. kesäkuuta Hämeenlinnan kaupunginpuiston laululavalla.
Tapahtuman kotisivulla www.amyrock.org on edelleen luettavissa 14. maaliskuuta päivätty tiedote, jossa Ämyrock julkistaa ensi kesän tapahtuman esiintyjälistan. Ensimmäisenä mainitaan Kari Peitsamo, jota tapahtumajärjestäjä kuvaa ”Ämy-ikoniksi.” Ilmaisu on perusteltu, sillä Peitsamo on veivannut rokkia Ämyrockin lavalla jo 1970-luvun lopulta lähtien.
Ei kannata monikulttuuria
Kaikkien suureksi yllätykseksi Ämyrock ilmoitti eilen tiistaina Facebookissa, että Peitsamo ei esiinnykään kesällä tapahtumassa. Ämy ry:n hallitus sanoo suoraan, että keikan peruuntumisen syy on yksinomaan Peitsamon viimeaikainen mielipiteiden ilmaisu julkisuudessa.
Yhdistyksen mukaan Peitsamon mielipiteiden ilmaisu olisi aiheuttanut keskustelua siitä, ”onko vahvaan eettiseen arvomaailmaan perustuvan festivaalin ohjelmistossa sijaa rajoja kiinni vaativalle artistille.”
Peitsamo on eräässä lehtihaastattelussa sanonut ettei usko monikulttuurisuuteen. Äskettäin hän kirjoitti Twitterissä Uuden Seelannin terrori-iskuihin viitaten:
”Iskut ovat suora seuraus pakotetusta monikulttuurillisuudesta. Kauheudet ovat vasta alkamassa. Ainoa ratkaisu on: Rajat kiinni.”
Peitsamo on myös verrannut Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpia rocklegenda Jimi Hendrixiin ja The WHO -yhtyeen Pete Townshendiin. Lisäksi Peitsamo on ilmoittanut kannattavansa perussuomalaisten puheenjohtajaa Jussi Halla-ahoa.
Lausunnot menivät järjestäjän tunteisiin
Peitsamon mielipiteet menivät tunteisiin Ämy ry:lle, jonka mielestä rokkarin lausunnoista seurasi yhdistykselle ”vastuu syrjinnän vastustamisesta ja siihen puuttumisesta”.
Jonkin kummallisen päättelyketjun kautta Ämy ry on samalla päätynyt lopputulokseen, jonka mukaan Peitsamon keikka olisi yhdistyksen mielestä samalla merkinnyt tuen antamista syrjinnälle.
– Koemme, että yksittäisen artistin rajaaminen pois tapahtumasta on parempi vaihtoehto, kuin hiljaa hyväksyä miljoonien ihmisten syrjiminen, yhdistys ilmoittaa Facebookissa.
Fanit raivostuivat Peitsamon syrjäyttämisestä
Peitsamon syrjäyttäminen on suututtanut monia faneja, jotka avautuvat Ämyrockin Facebook-sivulla esimerkiksi näin:
”Pitäisikö Palefacekin poistaa esiintyjälistalta? Paleface musavideollaan hengailee ja heiluttaa käsiään viattoman vanhuksen tappaneen mamun kanssa. Eikö tällaisen musavideon jaossa pitäminen riko ämyrockin suvaitsevaisia arvoja?”
”Sananvapaus Suomessa kukoistaa. Paitsi jos on eri mieltä… Keep On Rockin’ In A Free World!”
”Itse jätän festareille tulematta. Tuppaa näissä poliittisesti latautuneissa tapahtumissa hinta-laatusuhde olemaan aika huono.”
Suomen Uutiset tavoitti myös Peitsamon taustajoukkojen työntekijöitä, jotka ovat harmissaan keikan peruuntumisesta.
Ämyrockin keikka oli aiemmin nähtävissä myös Peitsamon kotisivulla www.karipeitsamo.com mutta tieto on nyt poistettu tapahtumajärjestäjän yksipuolisen ilmoituksen jälkeen.
Peitsamolla ennenkin värikkäitä lausuntoja
Kari Peitsamo on toki antanut julkisuudessa paljon värikkäitä lausuntoja. Hän on myös ilmoittanut olevansa kommunisti ja jopa levyttänyt biisin Liityn SKP:hen. Toisaalta Peitsamo aloitti 2013 teologian opiskelun Helsingin yliopistossa ja on valmistumassa papiksi.
Peitsamo on aiemmin ollut Suomen kommunistisen puolueen ehdokkaana useissa vaaleissa. Hän on sanonut olevansa marxisti-leninisti, mutta ei vasemmistolainen. Yhdistelmä ei Peitsamon mukaan ole esteenä Donald Trumpin arvostamiselle.
1970-luvulta alkaneen uransa aikana Peitsamosta on tullut Suomen kaikkien aikojen eniten levytyksiä tehnyt artisti. Peitsamon hittejä vuosien varrelta ovat muun muassa Kauppaopiston naiset, Pakko päästä Helsinkiin sekä Charles Bronson. 2000-luvun alussa Peitsamo piti taukoa musiikkiuralta ja työskenteli jonkin aikaa haudankaivajana.
Oikeusprofessori kummastelee päätöstä
Suomen Uutiset tavoitti työoikeuden emeritusprofessori Seppo Koskisen, joka näkee ongelmallisena Ämy ry:n päätöksen syrjäyttää Peitsamo sekä päätöksen perustelut.
– Pääasiallisesti kyse on vain arvailusta, mitä voisi tapahtua, jos Peitsamo tulee esiintymään. Keikan perumiselle pitäisi olla olemassa joku asiallinen syy siten, että ulkopuolinenkin tajuaa, että tällainen syy on olemassa.
– Sopimuksen purkavalla tai irtisanovalla osapuolella pitäisi olla näyttää hyväksyttävä syy sille, että poliittisia mielipiteitä voidaan käyttää sopimuksen päättämisperusteena. Kynnys tähän on korkea, koska laillisia poliittisia mielipiteitä suojellaan. Jos mielipiteet esimerkiksi olisivat rasistisia, tilanne olisi jo toinen.
Koskinen arvelee, että ensi kesän Ämyrockissa kukaan ei välttämättä edes muista Peitsamon lausumia.
– Näillä lausumilla ei ole siten mitään merkitystä. Jos järjestäjät välttämättä halusivat näihin lausumiin puuttua, oikea tapa olisi ollut reagoida siten, että Peitsamo esiintyy, mutta että seuraavalla kerralla häntä ei kutsuta.
Ei pitäisi ottaa kaikkea niin vakavasti
Oikeusprofessori Koskinen ei näe, että Peitsamon lausunnoissa olisi ollut mitään tavallisesta poikkeavaa.
– Taiteilijoille on aina sallittu enemmän vapauksia sanoa kuin normikansalaisille. Peitsamolla on ollut ennekin railakasta kannanottoa asioihin, vähän niin kuin Remu Aaltosella, joten näitä lausumia ei pitäisi ottaa näin vakavasti.
– Jokainen joka valitsee Peitsamon esiintymään, tietää että sieltä voi tulla mitä vaan. Peitsamo on niin monipuolinen mielipiteissään.
Koskinen huomauttaa, että vaalien lähestyessä monet jopa käyttävät samoja argumentteja kuin Peitsamo.
– Tässä tilanteessa nämä argumentit eivät siis ole niin poikkeuksellisia. Tässä on vain tultu liian herkäksi maahanmuuttovastaisille mielipiteille, joten festivaalin toiminta näyttäytyy ylireagointina, Koskinen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Remu Aaltonen Seppo Koskinen festivaali Hämeenlinna Ämyrock Kari Peitsamo Donald Trump Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sivistysvaltiosta puhuminenko muka ”raakaa väkivaltaa”? – kärkevästi kirjoittava nainen joutuu helposti nettivihan kohteeksi

Juristikansanedustaja Ville Tavio: Vihapuhekampanja tekee Suomen oikeusministeriöstä naurunalaisen – ”video kuin Kummelin sketsi”

Halla-aho: Vihapuhe on medialle ja muille puolueille suurempi ongelma kuin se, että Suomessa raiskataan pieniä lapsia

Eurovaaliehdokas Korpinen: ”Sananvapautta on puolustettava mielensäpahoittajien totalitarismilta”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antikainen: Kuvitelkaa demarien Nasima Razmyar sisäministerinä – rajat auki, suut kiinni ja lisää turvapaikanhakijoita suomalaisten elätettäväksi
Pääministeripuolueena SDP:n ja Nasima Razmyarin toimintalinja olisi selvä: vihapuheesta vankilaan – mutta laittomasta maassaoleskelusta palkinto. Suomalaisille rajat sananvapauteen – mutta ei rajoja maahanmuutolle. Ja jos kritisoisit Razmyaria, joutuisit maksamaan kunnianloukkauksesta korvauksia, kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa.

AKT-pamppu Ismo Kokon mielestä bussiliikenne pysähtyisi ilman maahanmuuttajia – PS:n Grönroosilta tyly kuitti: ”AKT:n kaverilla kysynnän ja tarjonnan perusasiat hukassa”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos selventää mamutusta komppaavalle ay-pomo Ismo Kokolle, että toki Suomessa bussit liikkuisivat aivan hyvin myös ilman maahanmuuttajia, tällöin vain kuljettajien palkat olisivat hieman korkeammat kuin nyt.

Tukala helle jatkuu – Ministeri Kaisa Juuso: ”Viilennyksestä on nyt huolehdittava erityisesti vanhusten asumisyksiköissä”
Kotien lisäksi sisätilojen viileydestä on huolehdittava sosiaali- ja terveydenhuollon hoitolaitoksissa sekä asumisyksiköissä, joissa hoidetaan kuumuuden vaikutuksille herkkiin väestöryhmiin kuuluvia, painottaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Päivän pointti: Toksinen vallankäyttö, toiminnan ristiriitaisuudet ja kasvava tyytymättömyys Pride-liikkeen sisällä herättävät pohtimaan, joko Pride-aikakausi on tullut päätökseensä

Ranska avaamassa ovea uusille tulijoille – pelkkä palestiinalaisuus riittää nyt turvapaikan perusteeksi
Ranska on päättänyt myöntää turvapaikkoja Gazan palestiinalaisille. Tie EU:n alueelle on nyt periaatteessa auki kahdelle miljoonalle uudelle pakolaiselle. Päätökseen on reagoitu voimakkaasti, sillä se voi johtaa pakolaistulvaan ja Hamasin terrroristien ujuttautumiseen Euroopan ytimeen.

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

EVA:n tutkimus paljastaa arvomuutoksen: Suomalaiset kallistuvat oikealle, identiteettipolitiikka ei enää vetoa kansaan kuten ennen
Elinkeinoelämän valtuuskunnan tuore arvo- ja asennetutkimus osoittaa, että suomalaisten asenteet ovat siirtyneet selvästi oikeistolaisempaan suuntaan kuluneen vuosikymmenen aikana. Suomalaisista noin puolet (49 prosenttia) asemoi itsensä poliittisesti oikealle, vajaa kolmannes vasemmalle (31 prosenttia) ja viidesosa (19 prosenttia) keskelle.