
SK irvaili Ylen Kioskin propagandistiselle ja johdattelevalle vaalikoneelle: ”Erityisen ongelmallista tämä on, kun kyseessä on koko kansan Ylen tuote”
Yle Kioskin vaalibotti johdattelee ja painottuu teemoihin, jotka ovat lähellä liberaalin vasemmiston pienpuolueita, Suomen Kuvalehden päätoimittaja Ville Pernaa kirjoitti lehdessään.
Aiemmin vaalibottia on akateemisesta suunnasta kuvattu jopa ”räikeän propagandistiseksi”. Perussuomalaiset Nuoret ilmaisivat kannanotossaan tyrmistyksensä siitä, miten Yle levittää nuorille transpropagandaa Yle Kioskin vaalikoneessa.
– Koska vaalikoneen merkitys nuorille on niin suuri, on hienoa, että Yle Kioskilla on juuri heille suunnattu Vaalibotti-niminen vaalikone, Pernaa kehuu. Päätoimittaja kiinnittää kuitenkin huomiota vaalibotin tuttavalliseen puhekielisyyteen ja omituisen johdattelevaan tyyliin.
– Yritys on hyvä, mutta bottia ei ole rakennettu ihan oikein. Kysymyskokonaisuus on painottunut teemoihin, jotka ovat kaikkein lähimpänä niin sanottua liberaalia vasemmistoa edustavia pienpuolueita.
– Erityisen ongelmallista tämä on, kun kyseessä on koko kansan Ylen tuote, Pernaa toteaa.
”Muistithan, että kommareita ei voi äänestää”
Pernaa vinoilee pohtimalla, millainen vaalibotti olisi julkaistu talvisodan jälkeen. Nimeltään se olisi voinut olla vaikka Isänmaabotti ja edetä seuraavasti:
– Talvisodan rauhanehdoissa menetettiin Viipuri, Suomen melkein toiseks suurin kaupunki ja Karjala. Mitä mieltä sä oot tästä?
– Moni on sitä mieltä, että hyvä elämä tulevaisuudessa vaatii sitä, että nää epäreilusti menetetyt alueet pitäis vallata takaisin. Mutta mitä mieltä sä oot?
Pernaa arvelee, että isänmaakoneen johtopäätöksenä voisi monelle nuorelle tulla IKL.
– Ja vielä: ”Ai niin muistithan sä, että ”kommareita ei voi äänestää, koska niiltä on poliittinen toiminta kokonaan lailla kielletty”, Pernaa havainnollistaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













