

Soini: Hallitus on toiminut linjansa mukaisesti
Perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini valaisi keskiviikkoaamuista tasavallan presidentin tapaamista muutamin sanoin eduskunnan ala-aulassa ennen eduskunnan täysistuntoa.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö oli hieman aikaisemmin painottanut tiedotustilaisuudessaan Mäntyniemessä, että nyt julkisuudessa olleet taisteluharjoitukset eivät viitoita Suomen puolustus- tai ulkopoliittista linjaa. Nyt puheena olleet Yhdysvaltain hävittäjien, keveiden panssariajoneuvojen sekä Naton laivasto-osastojen harjoitukset ovat teknisluonteisia ja sotilaiden ammattitaitoa lisääviä harjoituksia, joista ei pidä päätellä, olisiko puolustus- tai ulkopoliittinen linja muuttunut.
– Hallitus on toiminut linjansa mukaisesti ihan siten, miten näissä asioissa ylipäätään on toimittu. Esimerkiksi ulkoministeriön osalta tällaiset CMX-harjoitukset ovat ainoat, mitkä ovat ulkoministeriönvetoisia, Soini totesi.
Naton niin sanotuilla CMX-harjoituksilla (Crisis Management Exercise) puolestaan on turvallisuuspoliittinen ulottuvuus. CMX- eli karttaharjoituksiin pääsevät myös Naton rauhankumppanimaat ja Suomi on ollut mukana viidessä harjoituksessa noin 15 vuoden aikana.
Kirjanpitoharjoituksia
– Ne ovat niin sanottuja kirjanpitoharjoituksia, Soini sanoi viitaten CMX-harjoituksiin. Niissä harjoitellaan päätöksentekomenettelyitä ja erilaisia skennaarioita ja tilanteita. Tällaista harjoitusta ei ole ainakaan vielä tämän hallituksen aikana ollut – mutta edellisten hallitusten ja ministereiden aikana kyllä runsaastikin.
Soinilta tiedusteltiin, pitäisikö sotaharjoituksia pitää ulkopoliittisena signaalina.
– Olen samaa mieltä kuin tasavallan presidentti, että harjoitukset, jotka tehdään puolustusvoimien kautta, niillä pidetään yllä puolustuskykyä ja sotilaallista suorituskykyä ja ne eivät ole sellaisenaan ulko- ja puolustuspolitiikkaa, Soini vastasi.
Mitä presidentti sanoi tiedonkulusta ja sen mahdollisesta parantamisesta jatkossa?
– No siinä oli puolustusministeriö jo tehnyt hyviä päätöksiä ja käytäntöjen korjauksia ja niiden mukaan mennään. Eli siellä oli nyt läksyt hyvin tehty, Soini vastasi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eduskunta poltti rauhanpiiput ”tankkikohujen” päätteeksi
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Autot ja asunnot paloivat Belfastissa – turvapaikanhakijan tekemä raaka puukkohyökkäys raivostutti britit
Henkilöautot, bussit ja asunnot paloivat soihtuina yössä, kun raaka veitsihyökkäys kärjistyi katuväkivallaksi eri puolilla Pohjois-Irlantia. Belfastissa tapahtunut puukotus oli saanut ihmiset suunniltaan. Sudanilaismies viilteli hirvittävästi uhriaan keittiöveitsellä ja kuvat sosiaalisessa mediassa kiihdyttivät kansalaiset raivoon.

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille
Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä hallituksen esitys kansalaisuuslain kiristämisestä, jonka näkyvin uudistus on uusi kansalaisuuskoe. Kansalaisuuskokeen suorittamisvelvoitteesta järkyttynyt vasemmisto-oppositio perustelee kielteistä kantaansa muun muassa mahdollisella psykologisella stressillä, jota kokeen suorittaminen saattaa aiheuttaa kansalaisuutta hakeville.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













