Artikkeli kuva

Soini: Ihmissalakuljetus järjestettyä toimintaa Venäjän puolelta

23.01.2016 |11:11

Perussuomalaiset ministerit vierailivat Lapin kiertueellaan lauantaiaamuna Sallan rajanylityspaikalla, Schengen-alueen ulkorajalla. Ministerit tapasivat Rajavartiolaitoksen edustajia.

– Tulimme katsomaan paikan päälle miten rajavartioaseman työ ja yhteistyö rajan molemmin puolin sujuu. Olemme ministeri- ja eduskuntaryhmässä erittäin tyytyväisiä Suomen Rajavartiolaitoksen työhön. Toivomme, että laiton maahantulo ja sen järjestämien saadaan loppumaan, ulkoministeri Timo Soini sanoo.

”Joku tätä järjestelee”

Soinin mukaan rajan yli tapahtuva ihmissalakuljetus on ilmiselvästi järjestettyä toimintaa Venäjän puolella.

– Saimme siitä lisätietoa ja käsitys on se, että joku varmaan Venäjän puolella tätä järjestelee ja säätelee.

Rajavalvonta tärkeää

Huolenaiheena on Rajavartiolaitoksen resurssien riittävyys, jos tilanne jostain syystä pahenisi.

– Rajaviranomaiset ja sotilaat ovat ammatti-ihmisiä ja he eivät rahoja kerjää. Kaikki toimet ja tehtävät on pystytty hoitamaan. Perussuomalaisten kanta on se, että rajavalvonta ja rajayhteistyö on niin tärkeä asia, että resurssit eivät saa olla rahasta kiinni millään raja-asemalla, Soini toteaa.

Dublin-asetusta ei saa romuttaa

Euroopan unionin rajaturvallisuusvirasto Frontexin toiminnan tukeminen ja vahvistaminen on Soinin mielestä tärkeää myös jatkossa ja sillä järjestelmällä on tarkoitus pärjätä.

Perusuomalaisia ei ministeriryhmän mukaan miellytä viime aikojen keskustelut Dublin-asetuksen romuttamisesta.

Sallan jälkeen perusuomalaiset ministerit vierailevat lauantaina Kemijärvellä ja Rovaniemellä.

Kuvassa: Ulkoministeri Timo Soini ja puolustusministeri Jussi Niinistö ihmettelemässä Venäjän kautta Suomeen tulleiden turvapaikanhakijoiden Sallan raja-asemalle hylkäämiä autoja.

MIKA RINNE


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
3.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota

06.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää