Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

PS-ministerit Lapissa – ”Hyvä, että ministerit jalkautuvat”

23.01.2016 |18:03

Perussuomalaiset ministerit saapuivat lauantaina iltapäivällä Rovaniemellä sijaitsevaan Sampokeskukseen, joka on vilkas ostoskeskus. Paikalle saapui runsaasti rovaniemeläisiä tapaamaan ministereitä.

– Hyvä, että tulivat käymään. Näin saadaan viestiä alhaalta ylemmäksi ja asiat menee paremmaksi. Kyllä tämmöinen tavallisten kansalaisten ja ministereiden välinen juttelu hyödyttää suomalaista yhteiskuntaa, totesi Eeva Schon keskusteltuaan ulkoministeri Timo Soinin kanssa.

Kosketuspinta kenttään säilyy

Paavo Mursu saapui Posiolta asti juttelemaan ministereiden kanssa ja hän sai puhuttua tärkeästä metsäasiasta sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylän kanssa.

– Kerroin miten Ruotsissa yhtiöt omistaa metsiä enemmän kuin Suomessa ja sen takia siellä metsäteollisuudella menee paremmin. Minusta on hyvä, että ministerit jalkautuvat, jotta kosketuspinta kenttään säilyy, Mursu kertoi tyytyväisenä.

Suomen päätettävä, keitä maahan tulee

Ennen Rovaniemeä ministerit jalkautuivat satapäisen ihmisjoukon pariin Kemijärvellä. Ulkoministeri Soini korosti Kemijärvellä ja Rovaniemellä, että Suomella pitää olla päätösvalta, keitä maahan tulee. Soinin mukaan nyt laitetaan Suomi kuntoon.

– Emme voi jatkaa kahden edellisen hallituksen linjaa, jossa rahaa tulee vähemmän kuin sitä menee. Periksi emme anna. Meitä ei elävältä haudata, Soini jyrähti.

Erkki Helistekangas tuli kehumaan Soinille perussuomalaisia.

– Vastatuuli ei kaada puitakaan vaan juuret menee vain syvemmälle, Helistekangas kannusti ministereitä.

Perussuomalaisten ministereiden Lapin kierros jatkuu Torniossa ja Kemissä Sunnuntaina.

MIKA RINNE


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
4.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää