Soini IS:lle: ”Nyt ollaan Egyptin korvessa”

03.12.2015 |16:52

Ilta-Sanomien haastattelema perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini arvioi puolueensa kannatusarviota hyvin kehnoksi. Yle mittasi PS:lle tänään 8,9 prosentin kannatuksen, laskua oli -0,9 prosenttiyksikköä. Soini näkee kannatuslaskun merkittävimmäksi syyksi pakolaistilanteen.

– Luku on sysisurkea, eikä siinä ole mitään hyvää. Pääsyy on ilman muuta ihmisten tyytymättömyys maahanmuuttokriisiin. Vaikka puolueemme linja on Suomen tiukin, se ei tyydytä. Nyt ollaan Egyptin korvessa, mutta täältä noustaan, Soini kertoi IS:lle.

Perussuomalaisten kannatusmittaustulokset ovat olleet voimakkaan alavireisiä jo pitkään. Eduskuntavaalien 17,6 prosentin tuloksesta on sulanut puolet pois.

Ylen tämänpäiväisen puoluekannatusmittauksen kärjessä on keskusta 21,6 prosentin kannatuksella, mutta SDP hengittää jo niskaan 21 prosentin tuloksella. Kolmantena on kokoomus 18,3 prosentin kannatuksella.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
3.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää