

NUUTTI HYTTINEN
Sosiaali- ja terveysministeri Juuso CSocD:n kokouksessa New Yorkissa: Investoinnit hyvinvointiin tukevat talouskasvua
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso osallistui YK:n talous- ja sosiaalineuvoston alaisen toimikunnan CSocD:n (Commission for Social Development) kokoukseen New Yorkissa 5.-8.2.2024. Kokouksessa pitämässään puheenvuorossa Juuso puhui suomalaisesta hyvinvointitaloudesta, jonka toivoi nousevan YK:n sosiaalihuippukokouksen agendalle ensi vuonna.
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso kertoi kokouksen avajaispäivänä pitämässään Suomen kansallisessa puheenvuorossa Suomen sosiaalipoliittisista innovaatioista, kuten kohtuuhintaisesta päivähoidosta sekä tasa-arvoisesti jaetuista perhevapaista, jotka ovat välttämättömiä naisten työmarkkinoille osallistumisen parantamiseksi.
– Tämä antaa naisille enemmän mahdollisuuksia, kuten mahdollisuuden itsenäiseen toimeentuloon sekä pääsyn terveydenhuollon palveluihin ja vanhuuseläkkeelle. Samaan aikaan kansallinen talous hyötyy naisten työpanoksesta ja heidän maksamistaan veroista, Juuso kertoi,
Talouskasvu vähentää sosiaalisia kustannuksia
Ministeri Juuso kertoi Suomen haluavan myös edistää hyvinvointitalousajattelua ja nostaa sen vuoden 2025 sosiaalihuippukokouksen agendalle. Hän nosti esiin kestävän talouden ja hyvinvoinnin välisen yhteyden.
– Investoinnit tehokkaisiin hyvinvointipoliittisiin toimenpiteisiin ja rakenteisiin tukevat talouskasvua ja vähentävät sosiaalisia ja terveysliitännäisiä kustannuksia tulevaisuudessa, hän sanoi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sosiaaliset kustannukset hyvinvointipolitiikka hyvinvointitalous CSocD hyvinvointi sosiaalipolitiikka Kaisa Juuso Perhevapaat Päivähoito YK Talouskasvu Terveydenhuolto talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset budjetista: Emme voi elää jatkuvasti yli varojemme

Suomen Pankki: talous on taantumassa, kasvun eväät vähissä, kasvun heikkous laaja-alaista

Valtiovarainministeri Purra MT:n kolumnissaan: Suomen väestökehitys on ankeaa – ”Halpamaahanmuutto ei pelasta”

Puhemies Halla-aho nuorison pahoinvoinnista: Ongelmat ovat ratkaistavissa, kun ne ensin myönnetään ja niiden juurisyyt tunnistetaan
Viikon suosituimmat

Varapresidentti Vance puolusti sananvapautta ja demokratiaa – europoliitikot pöyristyivät
Yhdysvaltain varapresidentti piti perjantaina Münchenin turvallisuuskonferenssissa puheen, joka ei jättänyt ketään kylmäksi. Valtamedia ja EU-poliitikot pitävät sitä "hyökkäyksenä" Eurooppaa vastaan. Monet tavalliset ihmiset pitävät J. D. Vancen sananvapautta ja demokratiaa puolustanutta puhetta vaikuttavimpana puheenvuorona mitä Euroopassa on pitkään aikaan kuultu.

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Teemu Keskisarja: Nälkä-Suomi säästyi kehitysavun kiroukselta, supisuomalaiset ihmiset ottivat vastuun omasta elämästään (video)

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ihmetteli Riikka Purran ja muiden perussuomalaisten myönteisiä kommentteja puheesta, jonka Yhdysvaltojen varapresidentti J.D. Vance piti Münchenissa. Erilaisena ja yllättävänäkin Vancen puhetta pitävä perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu pitää puheessa olennaisena asiana sitä, että Vance toi esiin Euroopan arvorappion. Monen on vaikea tunnustaa, että on menty väärään suuntaan.

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".