Artikkeli kuva

Maavoimien esikunta Mikkelissä 19. syyskuuta 2024. / LEHTIKUVA

Strandman iloitsee Naton alaesikunnan sijoittumisesta Mikkeliin – merkittäviä positiivisia talousvaikutuksia koko Etelä-Savon maakunnan alueelle

27.09.2024 |12:32

Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman on iloinen uutisesta, jonka mukaan Naton alaesikunta tullaan sijoittamaan Mikkeliin. Alaesikunnan saapumisella tulee Strandmanin mukaan olemaan merkittäviä vaikutuksia koko Etelä-Savon alueelle.

Osaltaan Naton alaesikunnan sijoittaminen Mikkeliin kansainvälistää Etelä-Savon maakuntaa, ja toisaalta se tuo sekä työtä että toimeentuloa ja parantaa sotilaallista huoltovarmuutta, uskoo mikkeliläinen kansanedustaja Jaana Strandman.

– Alaesikunnan positiiviset taloudelliset vaikutukset tulevat olemaan merkittävät ei vain Mikkelin, vaan koko Etelä-Savon maakunnan alueelle sekä koko Suomen kannalta. Mikkelin alueelle saapuu työtä tekeviä uusia asukkaita perheineen. Lisäksi alaesikunta tuo vientimahdollisuuksia puolustusteollisuudelle ympäri maan.

Strategisesti merkittävä sijainti

Mikkelin valitseminen alaesikunnan sijoituspaikaksi on tehty suljettujen ovien takana, mutta lopullinen valinta ei sinänsä yllätä Strandmania.

– Alaesikunnan sijoittamisella Mikkeliin on historiallisia kaikuja. Mikkeli toimi Suomen Puolustusvoimien päämajana talvisodan sekä jatkosodan aikana sekä myös sisällissodan aikana rintamalinjan siirryttyä Karjalaan.

– Siellä toimii myös Suomen Puolustusvoimien maavoimien esikunta. Strateginen sijainti on koettu nyt yhtä merkittäväksi kuin mitä se oli myös silloin. Mikkeli maakunnan keskuskaupunkina tarjoaa erinomaiset olosuhteet ja mahdollisuudet Natolle, ja toivotamme heidät lämpimästi tervetulleiksi, Strandman sanoo.

PS ARKISTO

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee

29.12.2025 |18:14
3.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
9.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
10.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää