Artikkeli kuva

Suomi nosti roimasti sijoitustaan kilpailukykyarviossa – Kaj Turunen: ”Nyt tulee faktaa, Suomella menee paremmin”

31.05.2017 |21:19

Tänään julkaistiin IMD:n (Insitute for Management Development) 63 maan kilpailukykyvertailu. Suomi nosti hienosti sijoitustaan viidellä pykälällä, ja on nyt tutkittujen maiden 15. kilpailukykyisin.

– Nykyhallitus peri 20. sijan tässä vertailussa. Viiden sijan nousu on erinomainen saavutus lähtökohdat huomioon ottaen. Hallituksemme toimet näkyvät tuloksessa, talousvaliokunnan puheenjohtaja Kaj Turunen (ps.) toteaa tyytyväisenä.

– Suomi sai tutkimuksessa kehuja toimivasta infrastruktuurista ja koulutetusta työvoimasta. Koulutuksen osalta olemme vertailun ykköstilalla, Turunen iloitsee.

Suomen heikkouksiksi mainitaan muun muassa jäykät työmarkkinat, korkea työttömyys ja korkea työn verotus sekä ulkomaisten sijoitusten vähäisyys.

– Meillä on kaikki edellytykset nostaa sijoitustamme reilusti. Varsinkin verotusta olisi tarkasteltava isona kokonaisuutena. Jos työllisyysasteemme olisi korkeampi, verotusta olisi mahdollista keventää. Kaikki hyötyisivät. Keinoja työllisyyden parantamiseksi todella tarvitaan.

Investointien kohteena Suomen houkuttelevuutta heikentää erityisesti viime vuosien poukkoilevat vero- ja tukilinjaukset.

– Verotuksen pitäisi olla ennakoitavampaa erityisesti hallitusten vaihtuessa. Jos ulkomainen sijoittaja on tekemässä kymmenien vuosien mittaista investointipäätöstä, ei hän sijoita maahan, jonka vero- ja tukipoliittiset linjaukset voivat neljän vuoden välein mennä täysin päälaelleen, toteaa Turunen.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
3.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
5.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
8.
Suomen uutiset logo

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin

12.03.2026 |18:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää