budjetti 2026

Perussuomalaiset: Puolustuksesta ei tingitä – kuuden miljardin panostus vahvistaa turvallisuutta

Eduskunta keskusteli tällä viikolla vuoden 2026 budjetista. Hallitus esittää puolustusministeriön hallinnonalalle ensi vuodeksi noin 6,3 miljardin euron määrärahoja. Puolustusvaliokunnan perussuomalaiset korostavat, että vaikeasta taloustilanteesta huolimatta puolustuksesta täytyy pitää kiinni.

26.09.2025 |17:19

Antikainen: Suomalaisten turvallisuus etusijalle – poliisi, rajavartiosto ja puolustusvoimat saavat lisää rahaa

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kiittää hallitusta siitä, että vuoden 2026 budjetissa ja EU-rahoituksessa panostetaan vahvasti turvallisuuteen. - Rajaturvallisuuteen, poliisiin ja puolustusvoimiin tehdyt lisäykset kertovat, että hallitus on sitoutunut pitämään Suomen ja suomalaiset turvassa, Antikainen sanoo.

25.09.2025 |15:31

Valtiovarainministeri Purra ojensi demaripomo Lindtmania: Luettelitte enimmäkseen mukavia asioita – ja teidän vaihtoehdossanne ei ole niihin rahaa

- Helppoheikit politiikassa osaavat luetella helppoja asioita, mutta minua kiinnostaa se, mitä sellaista te olette valmiita tekemään, mikä ei ole helppoa, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoi demaripomo Antti Lindtmanille tänään eduskunnassa.

23.09.2025 |15:25

Mäkelä muistuttaa: Ehdotetut sopeutukset eivät ole pois suomalaisten peruspalveluista, kuten terveydenhuollosta ja sosiaaliturvasta

Eilen A-studiossa vieraillut kansanedustaja Jani Mäkelä sanoo, että jo alkukesästä tiedettiin valtiovarainministeriön virkamiesten näkemys siitä, että käsillä on jopa miljardin säästötarve. Myös tulevalle hallituskaudelle kohdistuu miljardien säästötarve. - Yhteinen tilannekuva on siis löydettävä.

12.08.2025 |11:26

Purran budjettiehdotus vakauttaa velkasuhteen: kiintiöpakolaisten vastaanottaminen loppuu, kehitysavusta leikataan ja eduskunnan joululahjarahat ovat muisto vain

Valtiovarainministeri Riikka Purran ehdotus vuoden 2026 budjetiksi on selkeä ja hyvin perusteltu. Toissijaisista menoista luovutaan, jotta Suomi saadaan taas nousuun. Se on välttämätöntä myös valtion velkakierteen katkaisemiseksi.

06.08.2025 |20:32

VM:n budjettiehdotus valmistuu tänään: Sosiaaliturvaan ei kosketa, toissijaisista menoista säästetään

Valtiovarainministeriön sisäiset budjettineuvottelut ovat jatkuneet Espoossa ja niiden tuloksista kerrotaan tarkemmin vielä tänään illansuussa. Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi neuvottelujen kulkua lounastauolla.

06.08.2025 |13:55

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää