

LEHTIKUVA, FB
Tapahtui mitä hyvänsä, syy on aina ilmastonmuutos – Olli Pusa moittii tarkoitushakuista julkista keskustelua
Yhteiskuntatieteiden tohtori Olli Pusa ottaa useassa kirjoituksessaan kantaa Australian metsäpaloihin sekä yliyksinkertaistavaan julkiseen keskusteluun.
Australian rajut metsäpalot on julkisessa keskustelussa suorasukaisesti kytketty ilmastonmuutokseen. Yliyksinkertaistava päätelmäketju on Pusan mukaan virheellinen.
– Riita lähti siitä, kun valtamedia eli Yle ja Hesari etunenässä alkoivat julistaa, että Australiassa riehuvat metsäpalot ovat ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen syytä. Tuollainen propaganda sai osakseen kritiikkiä, josta ilmastonmuutoksen propagoijat vetivät herneet nenäänsä, Pusa kirjoittaa blogissaan.
Pusa taustoittaa asiaa toisessa kirjoituksessaan:
– Kun Brasiliassa oli metsäpaloja, suomalainen media syytti Brasiliaa asiasta ja julisti, että maailman keuhkot olivat tulessa. Syyksikin keksittiin ilmastonmuutos. Todellisuudessa kyse oli suurimmassa osassa tapauksia normaalista viljelysmaan kulottamisesta ennen sadekautta. Vähin äänin nuo median valheet painettiin pimentoon.
– Kaliforniassa jokin aika sitten oli laajoja tulipaloja. Nekin tietenkin olivat muka seurausta ilmaston muutoksesta. USA:n presidentti Trump arvosteli toimintaa ja viittasi Suomeen esimerkkimaana. Suomessa korjataan metsistä pois sellaista puuaineista, joka toimii palokuormana ja levittää metsäpaloja.
– Sen sijaan, että Suomessa media olisi pannut tyytyväisenä merkille, että Suomea ja sen toimintaa kehuttiin, media haukkui Trumpia ja naureskeli hänen termeilleen, jotka suomennettiin ”haravoinniksi”. Vasta kun metsäalan ammattilaiset totesivat Trumpin käyttäneen aivan oikeita termejä, juttu painui unohduksiin.
– Nyt siis Australiassa palaa ja taas syyksi väitetään ilmastonmuutosta. Media levittää tällaista käsitystä. Median jutut ovat kuitenkin samanlaista puppua kuin aikaisemmissa tapauksissa. Australiassa on kritisoitu metsien hoidon surkeaa tilaa. Esimerkiksi metsien ylijäämäkuormaa ei ole kulotettu kuten aikaisemmin ilmeisesti siksi, että ympäristöihmiset julistavat sen aiheuttavan hiilidioksidikuormaa. Siksi palot leviävät nyt normaalia helpommin.
Pusan mukaan Australian metsäpalot ovat osoittautunet kiusalliseksi aiheeksi ilmastonmuutosta propagoiville poliitikoille ja medioille.
– Meille tuutataan joka mediasta, että Australian palot ovat seurausta ilmastonmuutoksesta. Kun esitetään kyseistä väitettä kumoavia tietoja, aggressiiviuus ilmastonmuutoskiihkoilijoiden keskuudessa kasvaa.
Olli Pusa on yhteiskuntatieteiden tohtori ja sosiaali- ja terveysministeriön hyväksymä vakuutusmatemaatikko.
Myös puheenjohtaja Jussi Halla-aho otti aiemmin FB-kirjoituksessaan kantaa Australian paloihin.
– Useimmissa maissa metsät palavat hallitsemattomasti siksi, että niitä ei hoideta harvennushakkuilla, eikä niissä ole metsätaloutta palvelevaa metsätieverkostoa estämässä palojen leviämistä. Suomessa juuri metsätalous on käytännössä lopettanut metsäpalot, Halla-aho kirjoitti ja jatkoi: Ilmastohörhöily ei ole ainoastaan tyhmää, se on myös vaarallista niin taloudelle kuin ihmisille ja luonnollekin. Jos leikimme, että metsäpalot muualla maailmassa johtuvat ilmastonmuutoksesta ja lakkaamme tämän vuoksi käyttämästä metsiämme ja huolehtimasta niistä, metsät palavat kohta meilläkin.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mitäpä jos lukija päättäisi vasta jutun lukemisen jälkeen, maksaako jutusta vai ei? – Swish-journalismi tekee tuloaan Ruotsiin
Viikon suosituimmat

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä arvioi kokoomuksen juuri julkaistua Jarrua velalle -ohjelmakokonaisuutta, joka kuvaa ensi kauden sopeutuksia. Mäkelä pitää kokoomuksen esittämää sopeutuksen suuruusluokkaa sinänsä oikeana, mutta hän kyseenalaistaa erityisesti eläkkeistä haettavat 2 miljardin säästöt sekä indeksijarrujen pysyvyyden. Listan pohjalta hieman epäselväksi myös jää, onko kokoomus valmis riittävästi leikkaamaan kehitysavusta, Yleisradiosta tai ilmastotoimista.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











