Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Tapahtuma-ala kiittää hallituspuolueiden norminpurkuavauksia – ”Iso positiivinen vaikutus arjen työhön ja kannattavuuteen”

02.09.2025 |08:20

Hallituspuolueiden kansanedustajista koostuva ryhmä on julkaissut listan 30 ehdotuksesta, joilla purettaisiin tarpeettomaksi koettua sääntelyä. Yli puolet ehdotuksista kohdistuu suoraan tapahtuma-alaan ja sen sääntelytaakan keventämiseen, ja ne saavat alan kattojärjestöltä Tapahtumateollisuus ry:ltä vahvan tuen.

– On hienoa, että hallituspuolueet ovat kuulleet tapahtuma-alan viestin ja olleet aktiivisia alan kannalta tärkeiden avausten edistämisessä. Esityksillä on toteutuessaan aidosti iso positiivinen vaikutus tapahtumaelinkeinon arjen työhön ja jopa kannattavuuteen, sanoo Tapahtumateollisuus ry:n hallituksen puheenjohtaja Olli-Poika Parviainen.

Tapahtumateollisuus ry:n mukaan hallitus on onnistunut tunnistamaan turhaa byrokratiaa, joka ei käytännössä lisää turvallisuutta. Toimitusjohtaja Sami Kerman kiittää päättäjiä ja toivoo, että mahdollisimman moni ehdotuksista etenee ministeriöiden valmistelussa maaliin jo tällä hallituskaudella.

Lupaprosessit yhdeltä luukulta

Keskeisiä ehdotuksia ovat lupamenettelyjen keskittäminen yhdelle viranomaiselle, päällekkäisten lupien ja ilmoitusten niputtaminen sekä viranomaisten välisen vuoropuhelun parantaminen.

– Tapahtumien turvallisuus on kivijalka, jonka päälle koko asiakaskokemus rakentuu. Kevennetty sääntely antaa järjestäjille mahdollisuuden keskittyä sääntökirjaimen noudattamisen sijaan tapahtumien käytännön turvallisuuteen ja asiakkaiden palvelemiseen. Turvallisuuden tuottamisessa lupahallinto on hyvä renki, mutta huono isäntä, Kerman kiteyttää.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

9.
Suomen uutiset logo

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”

26.08.2025 |20:49
10.
Suomen uutiset logo

Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa eikä äärioikeistoa – Purra: ”Se on totista totta, jonka tilastot ja pikkuhiljaa jo silmätkin todentavat”

26.08.2025 |13:36

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää