Teemu Keskisarja

PS ARKISTO

2. luetuin

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

30.06.2025 |10:58

Opetusministeri Anders Adlercreutz kutsuu väestönvaihtoa äärioikeistolaiseksi salaliittoteoriaksi (Hufvudstadsbladet 26.6.2025) Kuinkahan monesti olen ennenkin kuullut samat argumentit. Niitä on vain yksi: salaliittoteoria, salaliittoteoria, salaliittoteoria, konspirationsteori, konspirationsteori, konspirationsteori.

En tiedä ketään salaliittolaista enkä yhtikäs mitään teoriaa. En ole ikinä kohdannut niihin uskojia enkä osaa heitä nimetä. Ainutkaan väestönvaihto-salaliittoteoreetikko ei ole laittanut minulle sähköpostia tai tullut juttusille historian ja politiikan merkeissä.

Joojoo, suojelupoliisin mukaan ulkomailla ja netissä ekstremistiryhmä teoretisoi jotakin aiheen liepeiltä. Mitä sillä on väliä? Kuvitteellisella konkkaronkalla ei ole mitään kannatuksen tapaistakaan Suomen turuilla ja toreilla, saati eduskunnassa. Salaliittoteorian mahti on silkkaa salaliittoteoriaa. Valtamedian jokaisessa väestönvaihtokohahduksessa joku tutkijahämy kumoaa mystisiä eliitti- ja rotuväittämiä – joita kukaan ei oikeasti esitäkään.

Väestönvaihto ei ole salaista tai teoreettista vaan julkista käytäntöä. Väestönvaihto on tilastollinen tosiseikka. Tiedot löytyvät vaivatta Tilastokeskuksen sivuilta. Kaiken tämän olen aiemmin kirjoittanut auki kymmenisen kertaa. Kertaus on opintojen äiti, opetusministeri Adlercreutz.

Ilmiö ei ole iänikuinen vaan vasta 1990-luvulla alkanut. Ulkolaistaustaisia on Suomeen ilmaantunut yhden sukupolven saatossa yli 620 000 henkeä. Määrä ylittää jo tuplasti ruotsinkieliset. Muuttoliikkeiden vertailu ei ensinkään vetele, sillä ruotsalaisten rantautuminen keskiajalla kesti satoja vuosia ja paikantui väljiin maisemiin.

Nettomuutto Suomeen eli saapujien ja lähtijöiden erotus oli tilastovuonna 2024 noin 47 000. Luku hieman putosi edellisvuosien ennätyksistä. Perussuomalaiset runnoivat hallituksessa läpi kiristyksiä oleskelulupiin, maasta poistamiseen, ilmaisopiskeluun, tulorajoihin ja perheenyhdistämiseen. Ilman näitä toimia saattaisi jopa sadantuhannen raja paukkua rikki.

Väestönvaihto on suurempaa kuin pelkän muuton tilastot. Suomen-, ruotsin- ja saamenkielisiä kuolee vuosittain paljon enemmän kuin syntyy. Vauhti kiihtyy, elleivät suuret ikäluokat yllättäen lopeta kuolemista ja pienet innostu lisääntymään.

Tähän saakka keskustelu konspiraattorisyyttelijöiden kanssa on joskus juuri ja juuri mahdollista. Tenkkapoo tulee siitä, että niin, niin, mutta kun suomalaiset ikääntyvät, pakkohan tänne on hankkia lisää porukkaa kaukomailta.

Väärin. Impivaaraa ei uhkaa mikään sukupuutto. Ihmisasutus säilyy hyvin ilman massamuuttoakin. Vanheneminen ei jatku siihen saakka, että jäljelle jää pelkkiä lahoja ukkoja ja akkoja. Työllisten ja eläkeläisten epäsuhta näivettää taloutta jonkin vuosikymmenen. Sitten ikäpyramidi vakautuu. Väestönkasvu ei ole välttämättömyys eikä pieneneminen katastrofi. Suomalaiset pärjäsivät kulttuurissa ja urheilussa silloinkin, kun kansaa oli vain 2–4 miljoonaa. Laatu on tärkeämpi kuin määrä.

Väestönvaihto ei ole luonnonlaki. Se on poliittinen valinta, jolle löytyy vaihtoehtoja. Tässä ensi alkuun pari.

a) Sosiaalietuudet Suomessa kuuluvat vain ja ainoastaan Suomen kansalaisille. Työperäiset elävät työllään. Pakolaiset hoidamme lähimmäisenrakkauden hengessä hätämajoituksella ja hernerokalla. Rahanjaon kansalaisuusperusteisuus ei ole Teemun päähänpisto vaan perussuomalaisten pitkäjänteinen tavoite.

b) Tarjotkaamme mojovimmat kannustimet kunnon ihmisten sikiämiseen. Usean lapsen äidin vapautus palkka- ja yrittäjätulon verosta työuran loppuun saakka on yksi valikoiva keino. Siitä harvoin hyötyisivät työperättömät tulokkaat. Kansanedustaja Onni Rostila (ps) jo tekikin tästä kouriintuntuvan aloitteen eduskunnassa. Suomella on varaa suomalaisvanhempien kaikenmoiseen tukemiseen, jos miljardeja vapautuu kotouttamisteollisuudesta.

Opponenttini tietenkin sanovat, että ihan sama minkä värisiä, kielisiä ja uskoisia ihmisiä Suomessa asuu. Niin, no, nostan kädet ylös ja huokaisen. Minun elämänkatsomuksessani supisuomalaisuudella (sisältäen toki suomenruotsalaiset) on ikiarvo. En vaali ”veren puhtautta” tai karsasta ”rotujen sekoituksia”; nehän ovat absoluuttisia höpöjuttuja. Maltillinen maahanmuutto menettelee kaikin mokomin. Supisuomalaisuus on avara käsite, ei se sulje pois ulkolaisia, jotka omin nokkinensa suomalaistuvat. Toivottavasti persut ja rkp sopivat kinansa ja yksissä tuumiin puolustavat molempia kansalliskieliä. Kielenvaihto englantiin nimittäin on vitsauksista kaikkein viheliäisin.

TEEMU KESKISARJA


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
9.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
10.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää