Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Terho: Hallitus valmis neuvottelemaan vaihtoehdoista

18.09.2015 |12:10

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho puhui tänään ay-liikkeen suurmielenilmauksessa Helsingin Rautatientorilla.

Ohessa puhe kokonaisuudessaan:

Mielenilmaisuunne on ymmärrettävä syy. Hallituksemme kaavailemat työelämän pakkolait kieltämättä osuvat kipeästi matalapalkkaisiin naisiin, hoivatyöntekijöihin, poliiseihin, palomiehiin sekä vuorotyöntekijöihin. On aivan oikein kysyä: Miksi hallitus sitten tekee näin kovia lakiesityksiä? Yksinkertaisesti, koska palkkojemme ja palvelujemme rahoituspohja on pettämässä sekä koska Etelärannan ja Hakaniemen herrat eivät pystyneet istumaan samaan pöytään sopimushakuisesti.

Hallitus olisi halunnut tehdä kolmikantaisella neuvottelulla samaan kustannusvaikutukseen tähtäävät ratkaisut. Silloin ratkaisut olisivat olleet yhteisiä ja vahvistaneet sopimusjärjestelmää. Eteläranta ja Hakaniemi pakottivat hallituksen lakitielle. Kolmikantaneuvottelut ovat nyt ohi.

Nyt tarvitaan muita toimia! Laitetaan täältä yhteinen vahva vetoomus; Edellytetään, että keskusjärjestöjen johtajat antavat meille niitä uusia ehdotuksia, joita ovat luvanneet. Hallituksella on valmiutta pohtia kaikkia vaihtoehtoja, jos kustannusvaikutukseltaan riittävä esitys tuodaan hallituksen pöydälle.

Ay-aktiivit, kanssasuomalaiset!

Hallitus tietää hyvin, että parempi Suomi rakennetaan sopien eikä sotien. Hallituksen ainoa ideologia on Suomen pelastaminen ja me haluamme tehdä sen yhdessä teidän kanssanne.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta

14.08.2026 |17:29
8.
Suomen uutiset logo

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”

17.08.2026 |11:19
10.
Suomen uutiset logo

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”

17.08.2026 |09:21

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää