

MATTI MATIKAINEN
Terho: Vahvin vaikutusmahdollisuutesi
Eduskuntavaalien varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina. Lukuisia vaalitilaisuuksissa käytyäni ja kansalaisten kanssa sähköposteja vaihdettuani olen luottavaisella mielellä. Uskon, että perussuomalaiset saavat hyvän vaalituloksen ja tulemme vakiinnuttamaan paikkamme suurten puolueiden joukossa. Tuloksen selvittyä tähtäämme ehdottomasti myös hallitusvastuuseen käyttämään juuri niin suurta vaikutusvaltaa kuin kansalta vaaleissa olemme saaneet.
Meitä äänestäessään kansalaisen ei tarvitse pelätä, että ääni menisi hukkaan tai jäisi vaikuttamatta. Olemme jo pelkällä olemassaolollamme muuttaneet Suomen politiikkaa enemmän kuin vanhojen puolueiden vaalivoitot tai -tappiot. Oppositiostakin käsin perussuomalaisten linja on luonut vanhoille puolueille painetta muokata omia luutuneita näkemyksiään.
Yksinomaan meidän saamamme jytkyn ansioista muutkin puolueet ovat korjanneet käsitystään esimerkiksi euron pelastuspaketeista. Samoin olemme avanneet pitkään vaietun keskustelun maahanmuuton ongelmista, EU:n liittovaltiokehityksestä, pakkoruotsista, vapaammasta alkoholipolitiikasta ja monista muista vanhojen puolueiden karttamista aiheista.
Ääni perussuomalaisille on ääni muutokselle. Ääni vanhoille puolueille on ääni vanhalle politiikalle. Äänestäjän kannattaa kysyä itseltään, miten menneisyydessä Suomen politiikka on muuttunut, kun vanhat puolueet ovat vuorotellen vaaleissa voittaneet toinen toisensa? Huomasiko joku merkittävän käänteen kun keskusta korvasi sosiaalidemokraattisen puolueen pääministeripuolueena? Entä silloin kun kokoomus korvasi keskustan? Mikä arviosi mukaan muuttuu jos yksi näistä tällä kertaa voittaa vaikkapa kymmenen paikkaa, toinen häviää jokusen ja kolmas pysyy suunnilleen nykyisellään?
Perussuomalaiset on Suomen vahvin muutosvoima, Suomen todellinen uudistaja. Me haastamme sekä vanhojen puolueiden politiikan että sen tekotavan. Me puhumme suoraan emmekä hyssyttele kipeitäkään ongelmia ja pakotamme vanhat puolueet vastaamaan myös sellaisiin kysymyksiin, joita ne eivät halua kuulla. Me uskallamme puolustaa Suomen etua myös EU:ssa, emmekä EU-virkojen toivossa kumartele Brysseliin. Me emme kerää sinulta veroja lähettääksemme ne sitten toisen valtion veronmaksajille. Me palautamme Suomen ja suomalaisten edun politiikan ydinajatukseksi.
Vaalien alla vanhat puolueet aika ajoin kopioivat linjaamme puheissaan ja laittavat myös ehdokaslistoilleen joitakin ehdokkaita, joiden ajattelevat vetoavan meidän äänestäjiimme. Ne sallivat vaimeaa puhetta esille nostamistamme ongelmista ja lupailevat vihdoin ratkaisevansa ne, vaikka todellisuudessa vanhoilla puolueilla on ollut jo vuosikymmeniä aikaa toimia asioiden eteen, jos aikoisivat niin tehdä. Ne sanovat edustavansa muutosta, tekevänsä korjausliikkeen ja mitä tahansa, mitä niiden mainostoimistot olettavat äänestäjän haluavan kuulla.
Mutta tämän kaiken me olemme kuulleet jo uudestaan ja uudestaan – vuosikymmenien ajan. Älä siis sorru halpoihin jäljitelmiin, vaan äänestä rohkeasti oman vakaumuksesi pohjalta sellaista puoluetta, jonka linjaan voit luottaa. Perussuomalaisten linja on murtumaton, olemme sen todistaneet istumalla neljä vuotta oppositiossa kun viime vaalien suurin puolue ei edes jytkyn jälkeen suostunut luopumaan järjettömistä euron pelastuspaketeista. Nyt haluamme tuoda saman selkärankaisen asenteen myös hallitustyöhön.
Perussuomalaiset on vahvin vaikutusmahdollisuutesi, ääni todellisen muutoksen puolesta. Politiikka ei muutu, elleivät poliitikot muutu. Vain sinulla on valta vaihtaa päättäjät.
Sampo Terho
europarlamentaarikko, eduskuntavaaliehdokas (ps.)
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Otetaan voitto kotiin!

Terho: Kuka pelkää perussuomalaista?
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













