Artikkeli kuva

Teuvo Hakkarainen syyteestä: ”Vakava paikka, luotan Suomen oikeuslaitokseen”

01.11.2016 |10:19

Syyttäjä on päättänyt, että Teuvo Hakkaraisen (ps) nettikirjoittelu ylittää syytekynnyksen. Hän jää odottamaan, mitä tuleman pitää.

– Syytekynnyksen ylittyminen on vakava paikka. Luotan Suomen oikeuslaitokseen. He tekevät aikanaan ratkaisun asiassa, Hakkarainen toteaa.

– Järkytyin Nizzan terrori-iskusta. Sanavalinnat kuvastivat tuon hetken tuntojani. Sarja hirvittäviä terrori-iskuja oli järisyttänyt Eurooppaa. Tarkoitukseni ei ole ollut kiihottaa ketään mitään kansanryhmää vastaan.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puolesta asiaa kommentoi ryhmän puheenjohtaja Sampo Terho. Terho ja Hakkarainen ovat keskustelleet tilanteesta tänään puhelimitse.

– Ryhmänä jäämme nyt odottamaan virallisen oikeusprosessin päättymistä, käsittelemme asian kun tiedämme oikeusprosessin lopputuloksen. Oikeusvaltiossa jokainen on syytön, kunnes toisin todistetaan, Terho toteaa.

Suomen Uutiset kirjoitti asian taustoista syyskuussa. Lue kirjoitus täältä >

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset

08.08.2025 |21:56
8.
Suomen uutiset logo

Halla-aho: ”Palestiinan valtio olisi puhdas illuusio, eikä tunnustaminen tätä asiaa muuksi muuttaisi”

07.08.2025 |12:33
9.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
10.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää