Artikkeli kuva

Teuvo Hakkarainen syyteestä: ”Vakava paikka, luotan Suomen oikeuslaitokseen”

01.11.2016 |10:19

Syyttäjä on päättänyt, että Teuvo Hakkaraisen (ps) nettikirjoittelu ylittää syytekynnyksen. Hän jää odottamaan, mitä tuleman pitää.

– Syytekynnyksen ylittyminen on vakava paikka. Luotan Suomen oikeuslaitokseen. He tekevät aikanaan ratkaisun asiassa, Hakkarainen toteaa.

– Järkytyin Nizzan terrori-iskusta. Sanavalinnat kuvastivat tuon hetken tuntojani. Sarja hirvittäviä terrori-iskuja oli järisyttänyt Eurooppaa. Tarkoitukseni ei ole ollut kiihottaa ketään mitään kansanryhmää vastaan.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puolesta asiaa kommentoi ryhmän puheenjohtaja Sampo Terho. Terho ja Hakkarainen ovat keskustelleet tilanteesta tänään puhelimitse.

– Ryhmänä jäämme nyt odottamaan virallisen oikeusprosessin päättymistä, käsittelemme asian kun tiedämme oikeusprosessin lopputuloksen. Oikeusvaltiossa jokainen on syytön, kunnes toisin todistetaan, Terho toteaa.

Suomen Uutiset kirjoitti asian taustoista syyskuussa. Lue kirjoitus täältä >

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin

28.09.2026 |13:03
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Putinia rakastava kaksoiskansalainen osoittaa, miksi ministerien kansalaisuusvaatimusten on tiukennuttava

23.09.2026 |15:29

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi