Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tilapäistyövoiman runsas käyttö tyypillistä koronan pahiten riivaamissa vanhainkodeissa Tukholmassa

29.06.2020 |10:32

Tukholmassa Covid-19-taudin pahiten vaivaamissa vanhainkodeissa on käytetty merkittävästi enemmän tuntityöntekijöitä ja vuokratyövoimaa kuin vanhainkodeissa, joissa tartuntoja on esiintynyt vähemmän. Selvityksestä kertoo Ruotsin yleisradion Ekot-toimitus.

Haastattelututkimus tehtiin kaikkiin Tukholman alueen vanhainkoteihin. Tuloksista käy ilmi, että yli puolessa niistä vanhainkodeista, joissa Covid-19-tautia on esiintynyt, ainakin kolmannes työntekijöistä on tilapäisiä. Työntekijöistä lähes joka viides on ollut töissä siitä huolimatta, että heillä on ollut koronan oireita.

Henkilökunnan vaihtuvuus on ongelma

– Jatkuvuus ja työsopimusmallit ovat vanhustenhoidon suuri epäkohta. Jos henkilöstöstä neljännes on tuntipalkalla toimeentulevia tilapäistyöntekijöitä, kotiin jääminen sairaana on vaikeaa, sanoo sosiologian professori Johan Fritzell SVT:n haastattelussa.

– Tietenkään jokainen vanhainkotiin tuleva henkilö ei ole tartuntariski. Eräs näkökohta on sekin, että usein vaihtuva henkilökunta ei tunne hauraita vanhuksia yhtä hyvin, kuin vakituinen väki. He eivät välttämättä ole myöskään selvillä hoitamiensa ihmisten terveydentilan vaihteluista, sanoo puolestaan hoitoalojen liiton edustaja.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
7.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää