

SDP:n Jutta Urpilainen ja perussuomalaisten Timo Soini keskustelevat eduskunnan täysistunnossa Helsingissä 26. huhtikuuta 2017. Urpilainen lupaili oman ministeritaipaleensa alussa suomalaisille sataatuhatta työpaikkaa, mutta tulos olikin pänvastainen - työttömyys kasvoi sadallatuhannella. / LEHTIKUVA
Timo Soini vappupuheessaan: Työllisyys paranee ja talous kasvaa
Puheenjohtaja Timo Soini painotti vappupuheessaan kohentuvaa työllisyyttä.
– Tosiasia on, että talous kasvaa ja työllisyys paranee. Uusia työpaikkoja syntyy. Edellisen hallituksen aikana tuli 100.000 työtöntä lisää. Tämä tosiasia ei punavihreillä puheilla muuksi muutu. Tämä on parempi hallitus kuin edellinen. Siitä huolimatta tai sen vuoksi, että Perussuomalaiset ovat mukana. Kotiäiti saa nukkua yönsä rauhassa ja se on perussuomalaisten ansiota.
Soini myönsi, että hallitustaival on ollut ohdakkeinen.
– So What? Kuka odotti jotakin muuta? Jos haluaa helppoa elämää ei pidä mennä politiikkaan tai olla ainakaan puolueen puheenjohtaja. Tiedän kokemuksesta. Vaaleja tulee ja vaaleja menee. Ei elämä niihin lopu. Politiikassa pitää olla rohkea ja yrittää. Tämä testi Perussuomalaisten on kestettävä. Etulinjassa rytisee aina, vaihtoehto on työnnellä moppia taustalla. Se homma kuuluu tällä hetkellä punavihreille ja RKP:lle.
Puheenjohtaja sivusi myös viime päivinä esillä ollutta kysymystä siitä, onko perussuomalaisten hallituspuolueena sallittua puhua EU- tai euroerosta vai ei. Valtionvarainministeri Petteri Orpo oli painottanut lauantaina, että hallituksen riveistä ei voi kuulua EU-vastaisia puheita. Soinin mukaan EU:sta saa puhua kriittisesti.
– Viime päivinä perussuomalaiset ovat saaneet ohjeita Eurooppa-politiikkaan. Ei kannata hötkyillä. Sekä nykyisellä että tulevalla Eurooppa-ministerillä on kokemusta Euroopan parlamentista, sitä kokemusta nykyhallituksessa ei muilla ole. Oppositiojohtajista kokemusta on vain Sari Essayahilla, muut kumisevat tyhjyyttään kokemuksensa kanssa. Ilmankos perussuomalainen tietämys ärsyttää. Euroopan unionista saa puhua myös kriittisesti. Paluuta Neuvostoliiton aikaiseen itsesensuuriin, puhumattakaan muusta sensuurista, ei ole. Sama pätee kaikkeen politiikkaan, Soini linjasi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Upea kevätsää helli vappupuhujia – perussuomalaisista ”ilon ja toivon liike”

Kansanedustaja Kimmo Kivelä vappupuheessaan: ”Jyväskylän puoluekokous tulee olemaan perussuomalaisille kypsyyskoe”
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.

Kolumni: Utopiasosialismista
Jos SDP voittaa vaalit ja sosialistivetoinen hallitus on vallassa, julkinen talous ajautuu kriisiin 2030-luvulla. Luottoluokitukset tippuvat. Riskpreemiot velalle nousevat. Luotto loppuu, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













