

MATIAS TURKKILA
Upea kevätsää helli vappupuhujia – perussuomalaisista ”ilon ja toivon liike”
Helsingin Snellmanninaukiolle vapunpäivänä kokoontuneet perussuomalaiset saivat nauttia upeasta kevätsäästä ja puheenjohtajaehdokkaiden nostattavista puheista. Sampo Terho puhui ”ilon ja toivon liikkeestä”, Jussi Halla-aho puolestaan puhui yleiseurooppalaisesta kehityksestä.
– Talvi ja kevät ovat olleet politiikassa vilkasta aikaa. On tehty sotea, on käyty kuntavaalit, on menty puoliväliriiheen ja tultu hyvin tulosten kanssa ulos, Sampo Terho aloitti.
Terho painotti, että ihmisille, jotka eivät enää pysty huolehtimaan omasta hyvinvoinnistaan, pitää antaa turvaa ja osallisuutta. Kaikki pitää ottaa mukaan.
– Kun katsotaan tulevaisuuteen, siellä on paljon suuria ongelmia. On paljon kysymyksiä, mitä politiikassa pitää kyetä ratkaisemaan. On taloutta, maahanmuuttoa, ympäristökysymyksiä, on EU:n erilaisia ongelmia. Meillä on muiden länsimaiden tapaan vaikea väestörakenne joka tulee vaikuttamaan palveluihin ja taloudelliseen rasitukseen. Perussuomalaisten pitää olla se puolue, jolla on vastaukset näihin kysymyksiin. Uskottavat, ymmärrettävät vastaukset jotka turvaavat tavallisen suomalaisen hyvää elämää. Meidän täytyy olla ilon ja toivon liike.
– On paljon sellaisia ihmisiä, paljon sellaisia kansalaisia jotka eivät vaivaudu enää äänestämään, jotka ovat menettäneet uskonsa koko järjestelmään. Meidän pitää olla näille ihmisille se ilon ja toivon liike, Terho kertoi.
Halla-aho muisteli kulunutta vuotta.
– Maailmaa ovat ihmetyttäneet brittien päätös erota Euroopan unionista, Donald Trumpin valinta Yhdysvaltain presidentiksi ja viimeiseksi perinteisten valtapuolueiden täydellinen romahdus esimerkiksi Itävallassa ja Ranskassa. Seuraava suuri mullistus nähtäneen ensi vuonna Ruotsissa, jossa kansallismielinen ja maahanmuuttokriittinen ruotsidemokraatit on muutamassa vaalikaudessa on noussut politiikan marginaalista maan toiseksi suurimmaksi puolueeksi. Perinteinen vallan tasapaino porvareiden ja sosialistiblokkien välillä hajoaa ensi vuoden valtiopäivillä riippumatta siitä, mitkä ovat täsmälliset kannatusluvut, Halla-aho kertoi.
– Media, ja politiikan perinteinen eliitti ovat tyytyneet kauhistelemaan populisteja henkilöinä tai puolueina jolloin paljon vähemmälle huomiolle on jäänyt paljon tärkeämpi kysymys: Miksi yhä suurempi osa tavallisista länsimaalaisista äänestää niin sanottuja populisteja?
– Amerikkalaisille ja heidän tyhmyydelleen tietysti naureskelemme vanhasta tottumuksesta. Mutta onko 20 prosenttia ranskalaisista tai ruotsalaisista oikeasti äärioikeistolaisia kannattaessaan kansallista rintamaa tai ruotsidemokraatteja? Vai onko kyse siitä, että yhä suurempi osa tavallisista ihmisistä on saamassa tarpeekseen ja valmis äänestämään mitä tahansa vaihtoehtoa sille poliittiselle konsensukselle, joka länsimaissa on vallinnut vuosien ajan?
Tilaisuudessa puhuivat myös Helsingin Perussuomalaisten Nuorten pj Toni Ahva sekä Perussuomalainen Helsinki ry:n Markku Saarikangas.
Tilaisuuden videotaltiointi kokonaisuudessaan täällä >
Kuvia paikan päältä:

Kari Paunonen ja Suvi Karhu saapuivat Espoosta moottoripyörillään kuuntelemaan puheita.

Marika Sorja, Toni Ahva, Sampo Terho, Markku Saarikangas, Jussi Halla-aho, Oskar Viding.

Toni Ahva, Markku Saarikangas, Sampo Terho, Oskar Viding, Pertti Villo.

Toni Ahva, Oskar Viging, Nuutti Hyttinen, Tiina Ahva, Marika Sorja, Samuli Voutila, Suvi Karhu, Roger Kulmala ja Selma Mäkitalo.

Kuulijoille oli tarjolla makkaraa, kuumaa mehua ja ilmapalloja.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Timo Soini vappupuheessaan: Työllisyys paranee ja talous kasvaa
Viikon suosituimmat

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.
Uusimmat

Junnila: Googlen jätti-investointi on vahva luottamuslause Suomelle

Purra: Todellisen kysynnän on ohjattava asuntorakentamista
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













