

LEHTIKUVA
Tom Packalén: Miksei suojaimia saada järjestettyä, vaikka useat yritykset niitä tarjoavat? Miksi Marin ja Pekonen eivät toimi, vaikka ovat asiasta vastuussa?
Useat tahot ovat tarjonneet Huoltovarmuuskeskukselle suojaimia. Suomi olisi voinut varata kokonaisten tehtaiden tuotantokapasiteetin käyttöönsä. Jostain syystä kriisijohtaja Sanna Marin ja sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen eivät ole suojuksia Suomeen hankkineet. Miksi näin on, kysyy kansanedustaja Tom Packalén.
Packalén kirjoittaa blogissaan:
”Suomessa tarvitaan koronakriisissä reilusti yli 100 miljoonaa hengityssuojainta ja kriisin pitkittyessä tarvittava määrä voi helposti tuplaantua. Suojaimia ei olisi ”kiva olla”, vaan niitä tarvitaan oikeasti, jotta turhat tartunnat ja kuolemat vältetään eikä terveydenhuolto romahda, kun henkilökunta sairastuu.
”Hetki on jo hyvin myöhäinen”
Useat tahot ovat tarjonneet Huoltovarmuuskeskukselle suojaimia. Suomi olisi voinut varata kokonaisten tehtaiden tuotantokapasiteetin käyttöönsä. Jostain syystä kriisijohtaja Sanna Marin ja sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen eivät ole suojuksia Suomeen hankkineet.
Haluan kysyä teiltä, miksi? Mistä johtuu, ettette ole tehneet asialle juuri mitään? Mikä siinä on, ettette saa Huoltovarmuuskeskusta hoitamaan tilauksia? Te olette johtamassa tätä, ja vaikka pääministeri Marin tietysti kantaa johtajana viimeisen vastuun, ei ministeri Pekonenkaan voi osaansa välttää.
Jos ette aio toimia eikä Huoltovarmuuskeskus suojuksia tilata, vähintään se olisi korkea aika sanoa suoraan suomalaisille. Kunnat ja sairaanhoitopiirit voivat alkaa toimia asiassa itse. Uskon, että yritykset ja yksittäiset hyväntekijätkin ovat valmiita toimimaan näin tärkeässä asiassa. Jos ette toimi, menkää edes pois edestä.
Joka tapauksessa hetki on jo hyvin myöhäinen. Jos huomenna kerrotte, että 100 miljoonan maskin tilaus on tehty, aikaa kuluu ennen kuin tavara on Suomessa. Iso määrä henkiä menetetään hoiva- ja hoitokodeissa. Ammattilaisten elämillä leikitään ja koko maan terveydenhuollon kestävyys pannaan keikkumaan vaakalaudalle.
Kuinka monen ihmisen täytyy kuolla turhaan ennen kuin toimitte?”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: ”Löytyisiköhän Afrikasta joku prinsessa tai presidentin leski, joka myisi meille ennakkomaksua vastaan ensiluokkaisia kasvosuojia?”

Kotiaho: Ministereiden on kannettava vastuu töppäilyistään
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Oikeus tuomitsi afganistanilaismiehen yli 10 vuodeksi vankeuteen murhan yrityksestä, raiskauksesta ja useista muista rikoksista
Oikeus katsoi miehen syyllistyneen murhan yritykseen, raiskaukseen, kahteen raiskauksen yritykseen, törkeään kotirauhan rikkomiseen, varkauteen, salakuunteluun, laittomaan uhkaukseen, kunnianloukkaukseen ja vahingontekoon. Miehen oikeudenkäyntikulut, 18 000 euroa, jäivät valtion vahingoksi.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
















