

LEHTIKUVA
Tom Packalén: Miksei suojaimia saada järjestettyä, vaikka useat yritykset niitä tarjoavat? Miksi Marin ja Pekonen eivät toimi, vaikka ovat asiasta vastuussa?
Useat tahot ovat tarjonneet Huoltovarmuuskeskukselle suojaimia. Suomi olisi voinut varata kokonaisten tehtaiden tuotantokapasiteetin käyttöönsä. Jostain syystä kriisijohtaja Sanna Marin ja sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen eivät ole suojuksia Suomeen hankkineet. Miksi näin on, kysyy kansanedustaja Tom Packalén.
Packalén kirjoittaa blogissaan:
“Suomessa tarvitaan koronakriisissä reilusti yli 100 miljoonaa hengityssuojainta ja kriisin pitkittyessä tarvittava määrä voi helposti tuplaantua. Suojaimia ei olisi ”kiva olla”, vaan niitä tarvitaan oikeasti, jotta turhat tartunnat ja kuolemat vältetään eikä terveydenhuolto romahda, kun henkilökunta sairastuu.
“Hetki on jo hyvin myöhäinen”
Useat tahot ovat tarjonneet Huoltovarmuuskeskukselle suojaimia. Suomi olisi voinut varata kokonaisten tehtaiden tuotantokapasiteetin käyttöönsä. Jostain syystä kriisijohtaja Sanna Marin ja sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen eivät ole suojuksia Suomeen hankkineet.
Haluan kysyä teiltä, miksi? Mistä johtuu, ettette ole tehneet asialle juuri mitään? Mikä siinä on, ettette saa Huoltovarmuuskeskusta hoitamaan tilauksia? Te olette johtamassa tätä, ja vaikka pääministeri Marin tietysti kantaa johtajana viimeisen vastuun, ei ministeri Pekonenkaan voi osaansa välttää.
Jos ette aio toimia eikä Huoltovarmuuskeskus suojuksia tilata, vähintään se olisi korkea aika sanoa suoraan suomalaisille. Kunnat ja sairaanhoitopiirit voivat alkaa toimia asiassa itse. Uskon, että yritykset ja yksittäiset hyväntekijätkin ovat valmiita toimimaan näin tärkeässä asiassa. Jos ette toimi, menkää edes pois edestä.
Joka tapauksessa hetki on jo hyvin myöhäinen. Jos huomenna kerrotte, että 100 miljoonan maskin tilaus on tehty, aikaa kuluu ennen kuin tavara on Suomessa. Iso määrä henkiä menetetään hoiva- ja hoitokodeissa. Ammattilaisten elämillä leikitään ja koko maan terveydenhuollon kestävyys pannaan keikkumaan vaakalaudalle.
Kuinka monen ihmisen täytyy kuolla turhaan ennen kuin toimitte?”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: “Löytyisiköhän Afrikasta joku prinsessa tai presidentin leski, joka myisi meille ennakkomaksua vastaan ensiluokkaisia kasvosuojia?”

Kotiaho: Ministereiden on kannettava vastuu töppäilyistään
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.