

Tiina Ahva onnittelee kilpakumppaniaan Samuli Voutilaa puheenjohtajakisan voitosta. / Matti Matikainen
Tuore puheenjohtaja Samuli Voutila: PS-nuorilta voidaan jatkossa odottaa rohkeita, radikaalejakin ulostuloja (video)
Suomen Uutiset haastatteli vastavalitun PS-nuorten puheenjohtajan Samuli Voutilan.
Video: Suomen Uutiset haastatteli Samuli Voutilaa heti valinnan jälkeen. 2 min.
Samuli Voutila. mitkä tunnelmat?
Hyvät, kiitos. Vielä on vähän shokkikin päällä. Tämä on ollut huikea viikonloppu, järjestössämme on aivan huikeita ihmisiä. Olen kiitollinen siitä luottamuksesta, jonka olen saanut.
Miten kampanjoit?
Olin toki kampanjaan itsekin osallinen, ja minulla oli aivan loistava tukitiimi. Kiitän heitä erityisesti. Heti kun ilmoitin ehdokkuudestani, sain älyttömän määrän yhteydenottoja ihmisiltä, jotka olivat halukkaita tekemään vapaaehtoisesti töitä, koska he uskoivat, että olisin paras puheenjohtajaksi. Ehkä siiitä oli kyse, että tunnen järjestön ihmiset ja lähestyn heitä ihmisinä.
Monessa kannatuspuheenvuorossa korostettiin yrittäjätaustaasi. Kerro vähän siitä, kuka olet ja mistä tulet?
Olen 27-vuotias yrittäjä Kuopiosta. Olen toiminut pari vuotta yrittäjänä. Iästäni huolimatta olen tehnyt pitkän uran yrityspuolellakin. Olen ollut politiikassa mukana, mutta en ole niin sanottu poliittinen broileri. Minulla on kokemusta myös oikeista töistä. Olen myös työllistänyt paljon ihmisiä.
Minkä alan yrittäjä olet?
Olen business-to-business-puolen buukkauspalveluita. Erilaisia soittoprojekteja. Buukataan meidän asiakkaiden myyjille kalenterit täyteen.
Mitä PS-nuorilta voidaan jatkossa odottaa?
Voidaan odottaa rohkeita ja osittain jopa radikaalejakin ulostuloja. Suomi täyttää ensi vuonna 100 vuotta. Kansallismielisyys ja ylpeys suomalaisuudesta tulevat olemaan isoja teemoja ja arvoja, joita me korostamme.
Miten päivä osaltasi jatkuu?
Nyt menen jännittämään, ketkä muut kollegat valitaan hallitukseen ensi vuonna töitä tekemään. Ja ehkä tukiryhmän kanssa kilistellään lasilliset.
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-nuorten puheenjohtajavaali käynnissä – kuvia kokouspaikalta

Perussuomalaisten nuorten uusi puheenjohtaja on Samuli Voutila
Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Tutkimus paljastaa maahanmuuton äärimmäisen karun vaikutuksen kantaväestölle: palkat laskevat ja asumisen hinta nousee

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.

Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.