Tutkija: Ulkomaisella halpatyövoimalla ei ole asiaa Britanniaan

09.01.2019 |19:28

Samaan aikaan kun Suomessa keskustellaan innostuneesti saatavuusharkinnan poistamisesta, ei suhtautuminen ulkomaisen halpatyövoiman vapauttamiseen ole kaikkialla yhtä innokasta. Alfatv:n Dosentti -ohjelmassa haastateltu Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen nosti esiin, että EU-eroon valmistautuvaan Iso-Britanniaan ei ylipäätään oteta vastaan halpatyövoiman maahanmuuttoa.

Britannian torjuva linja ulkomaiseen halpatyövoimaan näyttää pysyvän jyrkkänä myös EU-eron jälkeenkin, sillä brittihallituksen hiljattain julkaisema raportti ei suosittele vastaisuudessakaan maahanmuuton avaamista matalapalkka-aloille. Maahan ei käytännössä pääse sellaisiin töihin, joiden palkkataso on noin alle 3000 euroa kuussa. Raportissa suositusta perustellaan sillä, että maahanmuuton ei haluta polkevan palkkoja tai aiheuttavan kuluja julkiselle sektorille.

Salminen on kirjoittanut raportin Kuinka kalliiksi halpatyövoima tulee?, jossa käsitellään matalapalkka-alojen maahanmuuton taloudellisia vaikutuksia Suomessa. Raportin mukaan saatavuusharkinnan poistamisesta ja halpatyövoiman maahanmuuton vapauttamisesta hyötyisivät matalapalkka-alojen työnantajat ja muuttajat itse, kun taas häviäjiksi jäisivät suomalaiset veronmaksajat ja suomalaiset matalapalkka-alojen työntekijät.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
4.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
7.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää