

Twitter – Totuus on siellä jossakin
Tapahtumat Tukholman edustan merialueella ovat saaneet aikaan valtavan läikynnän myös pikaviestipalvelu Twitterissa. Liikkeellä on monenmoista sukankuluttajaa. Twitter eroaa muusta sosiaalisesta mediasta siten, että viestien kirjoittajat tunnetaan. Tämän takia tiedon manipulointi on astetta vaikeampaa. Mutta terve lähdekritiikki on aina paikallaan.
GRU spystation M01 active with callsign 124 on 4620 and 5221. No message?
— Latitude 67N SIGINT (@uascan) 18. lokakuuta 2014
Tämä viesti, jonka mukaan Venäjän armeijan ulkomaantiedustelun vakoiluasema Ruotsissa ottaa yhteyttä pääkonttoriin, saattoi olla taustalla Tukholman edustan merialueella käynnissä olevassa tapahtumasarjassa, jota Ruotsin puolustusvoimat nimittää tiedusteluoperaatioksi. Tiedusteluoperaatio se lienee myös alueella mahdollisesti häärivän ulkovallan kannalta. Jotain poikkeavaa merialueella liikkuu, siitä on todisteena Ruotsin puolustusvoimien julkaisema, yksityishenkilön ottama valokuva.
Mukaan liitettiin pian kansainvälisellä vesialueella edestakasin sahaileva öljytankkeri NS Concord, jonka päämäärä vaihtui AIS-järjestelmän tietojen mukaan yllättäen Primorskiksi, entiseksi Koivistoksi. Tosin hakurahtiliikenteessä olevalle alukselle tilanne ei ole mitenkään kummallinen. Aluksen omistaa Sovcomflot, joka on läheisessä yhteistyössä mm. Helsingin Hietalahdessa telakan omistavan OSK:n kanssa, jonka puolestaan omistaa Venäjän valtio.
Lite närmare titt på NS Concord och territorialvattengränsen. pic.twitter.com/0S8yOmAwj6
— Kalle Kniivilä (@kallekn) 19. lokakuuta 2014
Ruotsalaisten mediatietojen mukaan NS Concord olisi ollut maanantaina puoliltapäivin matkalla kohti Tukholmaa, mutta Marine Traffic –sivuston mukaan alus köllöttelee edelleen Itämerellä, Tukholman korkeudella, 1,1 solmun vauhdilla kokka kohti Primorskia.
Ja millainen vehje sitten veden alla piileskelee? Siitä on esitetty kaikki mahdolliset ja osin mahdottomatkin teoriat, tässä yksi uskottavimmista:
The theory goes the small submarine in #Stockholm archipelago is #RUS СМПЛ project 865 "Piranha". 10 days endurance. pic.twitter.com/NwxvhEMfOK
— lennutrajektoor (@lennutrajektoor) 19. lokakuuta 2014
Tasapuolisuuden vuoksi kannattaa seurata myös venäläisten itsensä tuntoja Tukholman saariston taahtumista. Opiskelun voi aloittaa vaikka täältä, pelkät kuvatkin ovat viihdyttäviä.
Virallisen Venäjän viestit löytää osoitteella @RT_com. Siellä epäiltiin maanantaina alkuiltapäivästä Tukholman mysteerivedenalaista hollantilaiseksi sukellusveneeksi:
DEVELOPING: Mysterious ‘Russian sub’ off Sweden may be Dutch – Defense Ministry source http://t.co/ZryGzUXaBS
— RT (@RT_com) 20. lokakuuta 2014
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää