Artikkeli kuva

Työntekijän arkaluonteista tietoa luvatta julki – Rikkoiko Ville Niinistö henkilötietolakia?

03.06.2016 |17:09

KOMMENTTI | Puoluejohtaja Ville Niinistö (vihr.) julkaisi äskettäin avoimessa Facebook-päivityksessä viestintätyöntekijän arkaluonteista tietoa vastoin tämän tahtoa.

Helsingin Vihreän valtuustoryhmän viestintäsihteeri Tuomas Saloniemi joutui äskettäin törmäyskurssille puolueensa kanssa. Tapahtumat lähtivät käyntiin, kun Saloniemeä riepoteltiin turkulaisen vihreän vaikuttajan Tuukka Simosen Facebook-seinällä toukokuussa.

– Todettakoon, että tää jäbä on niin kusipäinen, että harkitsin Vihreistä eroamista, mutta olikin itse tajunnut lähteä ennen mua, Simonen kirjoitti Saloniemestä.

Vihreiden puheenjohtaja Ville Niinistö osallistui julkiseen keskusteluun hämmästyttävällä kommentilla.

– Hän on itse jo eronnut vihreistä, Niinistö totesi.

Niinistön lyhyt kommentti on Suomen henkilötietolain nojalla erittäin ongelmallinen. Saloniemi ei ollut itse tuonut julkisuuteen kyseisiä tietoja puolueen jäsenyyteen liittyen. Hän pyysi Niinistöä poistamaan avoimeen Facebook-päivitykseen lisäämän jäsenyyttä koskevan kommentin.

– En tietenkään erityisemmin nauti tällaisesta huomiosta, semminkin kun puoleen puheenjohtaja Niinistö kävi kertomassa avoimeen fb-statukseen tietoa puoluejäsenyydestäni. Niinistö poisti kyllä pyynnöstäni kommenttinsa, Saloniemi täsmensi mutta totesi, että vahinko oli jo tapahtunut.

Suomessa työntekijän yksityisyyttä suojaa henkilötietolaki. Lain nojalla henkilötietoja käsittelevillä on vaitiolovelvollisuus. Erityistä tarkkuutta on noudatettava niin sanottujen arkaluonteisten tietojen käsittelyssä. Tällaisia ovat muun muassa etninen alkuperä, terveydentila sekä uskonnollinen ja poliittinen vakaumus.

Puoluejäsenyys on kiistatta henkilötietolain määrittelemä arkaluonteinen tieto.

Herää kysymys – millä oikeudella puheenjohtaja Ville Niinistö levittää luvatta tällaista tietoa?

Matias Turkkila


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
8.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää