Artikkeli kuva

Marko Ekqvist

Vaalitoimiston kimppuun käytiin jo neljännen kerran

01.01.2015 |22:04

Helsingin Kalliossa sijaitsevaan perussuomalaisten vaalitoimistoon on isketty jo neljännen kerran. Toimiston julkisivua on töhritty ja julisteita on revitty uudenvuodenyönä. Lisäksi väliaikaisena julkisivuna toimivaan vanerilevyyn, joka asennettiin edellisten iskujen seurauksena rikotun ikkunan tilalle, on töhritty anarkistimerkki.

Tapauksesta on tehty poliisille rikosilmoitus.

Perussuomalaisten Helsingin piirin hallituksen jäsenen Marko Ekqvist kertoo, että kyseessä oli neljäs isku toimistoa vastaan. Ikkunoita on rikottu aikaisemmin kahdesti, ja näistä tapauksista on uutisoitu laajalti. Lisäksi vaalitoimistoa on töhritty elokuussa.

Ensimmäisestä iskusta otti vastuun anarkistisella Takku.net -verkkoyhteisöllä kirjoittava nimetön taho.

Ikkuna rikottiin syyskuussa kivenmurikalla. Ikkuna rikottiin syyskuussa kivenmurikalla.

Perussuomalaisten puoluetoimistolla työskentelevä Matti Putkonen pitää nyt tapahtunutta iskua ”raukkamaisena”. Hänen mukaansa suomalaisessa demokratiassa on iso vaje, kun yhden puolueen toimintaa jatkuvasti häiritään.

Tapauksesta kirjoitti ensimmäisenä HS.


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
4.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
5.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää