

LEHTIKUVA
Väestönsuojelutilojen oltava kriisivalmiudessa – Leena Meri: ”Kriisitilanteen sattuessa väestönsuojelu perustuu paljolti taloyhtiöiden väestönsuojiin”
Kansanedustaja Leena Meri jätti hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen väestönsuojelutilojen riittävyydestä ja niiden kunnosta. Meri muistuttaa, että kriisitilanteissa väestönsuojelu perustuu pitkälti taloyhtiöiden väestönsuojiin.
Omakotitaloissa ja pienemmissä taloyhtiöissä ei ole omaa väestönsuojaa, joten suurella osalla kotitalouksista on epäselvää, kuinka kriisitilanteessa pitäisi toimia.
– Olen saanut useita yhteydenottoja, miten tulisi toimia, jos kriisi syttyisi. Ihmiset ovat perustellusti hämmentyneitä, kun oman asuinalueen väestönsuojelutiloista on hankala löytää tietoja. Tällä hetkellä ohjeistus vaikuttaisi olevan, että viranomaiset voivat tarpeen vaatiessa ohjata ihmiset tiettyyn suojaan, tai vaihtoehtoisesti asukkaat evakuoidaan pois vaara-alueelta, kertoo kansanedustaja Leena Meri.
– Viranomaisohjeistuksen ongelmana on, kuinka nopeasti hätätilanteessa ihmisiin saadaan yhteys. Onko vaarana, että ihmiset hakeutuisivat paremman tiedon puuttuessa yleiseen suojaan, jonka täyttymisestä aiheutuisi sitten ylimääräistä vaaraa? Siksi myös omakotitaloasujille annettavat toimintaohjeet olisi hyvä valmistella ja tiedottaa ennakkoon. Lisäksi tiedottaminen antaisi ihmiselle mielenrauhaa, kun tietäisi jo valmiiksi, miten pitää toimia, Meri miettii.
Osassa kiinteistöistä huoltoja on laiminlyöty
Ongelmana on myös olemassa olevien väestönsuojien puutteellinen kunto. Pelastuslaki velvoittaa kiinteistönomistajat huolehtimaan niiden ajantasaisuudesta. Laajaa selvitystä tilojen kunnosta ei ole viime vuosien aikana tehty. Huomattavan suuressa määrässä arvioidaan kuitenkin olevan puutteita esimerkiksi ilmanvaihto- ja sähköjärjestelmissä. Niihin liittyvistä puutteista huolimatta suojaa saadaan räjähdyksiltä, mutta erilaiset kaasut ja tulipalosta aiheutuvat savut pääsevät sisälle.
– Olemassa olevien väestönsuojien kuntoon tulisi kiinnittää huomiota. Kriisitilanteen sattuessa väestönsuojelu perustuu paljolti taloyhtiöiden väestönsuojiin. Osassa kiinteistöistä huoltoja on laiminlyöty, eivätkä esimerkiksi ilmanvaihtojärjestelmät toimi asianmukaisella tavalla. Nyt taloyhtiöiden tulee tarkistaa väestösuojien kunto, jotta tarpeelliset korjaukset tulevat varmasti tehdyiksi. Myös väestösuojien alueellisesta riittävyydestä tulee varmistua, Meri sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pelastuslaki korjaukset huollot kaasut sähköjärjestelmät kiinteistönomistajat väestönsuojat evakuoinnit omakotitaloasujat viranomaisohjeistukset tulipalo väestönsuojelu ilmanvaihto kirjallinen kysymys kriisitilanteet Taloyhtiöt Leena Meri
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin pormestari Vartiainen jätti vastaamatta väestönsuojien korjaamista koskevaan kysymykseen – PS: ”Kun kriisi alkaa, on jo liian myöhäistä rakentaa tai korjata suojia”

Venäjän rajaoperaatioiden riski kasvaa – Purra: Siirtolaismassalta suojautuminen vaatii välittömiä lainsäädäntömuutoksia

Mäkelä: Turvallisuusympäristömme on muuttunut – ”Suomen on otettava käyttöön kaikki tarvittavat keinot”

Halla-aho: Venäjä on laajentumishaluinen ja pidäkkeetön gangsterivaltio

Väestönsuojelussa paljon tehtävää – perussuomalaiset vaatii hallitukselta toimia väestönsuojien kunnostamiseksi

”Remontti-Reiska” Jorma Piisinen: Poikkeusoloihin varautuminen on viisautta
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Kun eliitti rikastuu enemmistön kustannuksella – yhteismaan ongelma selittää nykyaikaa
Massamaahanmuutto, tuulimyllypuistot ja Lapin turistiralli ovat kaikki ilmiöitä, joilla varakas vähemmistö lyö rahoiksi. Tavallisen veronmaksajan tehtäväksi jää seurausten sietäminen.

Kun faktantarkistus muuttui työkaluksi: Yle muokkaa totuutta itselleen sopivaan muotoon
Yleisradion politisoitunut ”faktantarkistus” ei kaadu siihen, mitä Yle tarkistuksissaan löytää, vaan siihen, mitä se etukäteen päättää olla etsimättä. Sama kaava näkyy useimmissa tapauksissa, kun Yle ryhtyy tarkistamaan faktoja: hakukriteerit on rajattu kapeaksi ja konteksti on sangen valikoiva.

Purra Ykkösaamussa: Hyvinvointivaltio ei kestä ilman selkärankaisia päätöksiä
Valtiovarainministeri Riikka Purra avasi Ylen Ykkösaamussa hallituksen kehysriihen päätöksiä. Hän korostaa, että ilman rakenteellisia uudistuksia ja tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa hyvinvointivaltion ylläpitäminen tulevaisuudessa on uhattuna. Purra linjaa myös, että kilpailukykyä ei voida tuhota liian kunnianhimoisella ilmastopolitiikalla.













