Artikkeli kuva

”Väestönvaihto ei ole salaista tai teoreettista vaan julkista käytäntöä”, sanoi Teemu Keskisarja – ja nyt ajatuspaja kertoo, miksi niin oikeisto kuin vasemmisto haalii Suomeen ulkomaalaisia

Keskustelu maahanmuutosta ei lepää kesälläkään. Perussuomalaisten tuoreen varapuheenjohtajan Teemu Keskisarja esiintyminen Suomi Areenalla herätti jälleen keskustelun väestönvaihdosta, jonka tiimoilta kuultiin taas tutut väitteet siitä, että ilmiö olisi pelkkä salaliittoteoria.

Espoossa taas kaupungin rahoitusjohtajan huoli maahanmuuttoon perustuvan väestönkasvun vaikutuksesta kaupungin taloudelle asetti puolueet selkä seinää vastaan sen suhteen, mitä mieltä ne ovat holtittomasta väestönkasvusta.

Sekä elinkeinoelämän että ammattiyhdistysliikkeen suunnalta on myös kuultu kannanottoja maahanmuuton puolesta – aktiivisina etenkin Suomen Yrittäjät ja AKT.

Suomen Perustan kesäkatsauksessa toiminnanjohtaja Simo Grönroos ja tutkija Samuli Salminen ruotivat kesän maahanmuuttoon liittyviä uutisia.

Salminen ja Grönroos Suomen Perusta -ajatuspajan koostamalla videolla: 

Videolla:

0:00 Väestönvaihto kesällä 2025
14:13
Maahanmuutto kallista Espoolle: Veronkorotuksia tiedossa
25:16
Maahanmuuton lobbausta oikealta ja vasemmalta: AKT ja bussikuskit

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
5.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
9.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää