

Valiokunta ei hyväksynyt sukupuolineutraalia avioliittolakia – ”demarit luovuttivat äänensä vastustavalle taholle”
Eduskunnan lakivaliokunta hylkäsi tänään kansalaisaloitteen sukupuolineutraalista avioliittolaista äänin 10-6. Sukupuolineutraalia avioliittolakia vastaan äänestivät kaikki perussuomalaisten, keskustan ja muutos2011:n edustajat, vastaan paikalle saapuneet sosialidemokraatit, vasemmistoliitto, RKP ja vihreät. Kokoomuksen osalta mielipide jakautui.
Erikoista äänestyksessä oli se, että paikalta puuttuivat aloitetta aiemmassa käsittelyvaiheessa puoltaneet demarit Suna Kymäläinen ja Mikael Jungner, vaikka päivämäärästä oli jo kuukautta aiemmin sovittu. Koska SDP:llä ei ollut paikalla omaa varajäsentä, istahti poissaolijan paikalle lakialoitetta vastaan äänestänyt keskustan Eeva-Maria Maijala.
– Toisin sanoen demarit tavallaan luovuttivat äänensä vastustavalle taholle. Sitä en tiedä, oliko se tarkoituksellista vai ei. Mietintö etenee seuraavaksi eduskunnan käsiteltäväksi syksyllä, missä jokainen kansanedustaja voi ottaa asiaan kantaa, sanoo perussuomalaisten Kaj Turunen.
Adoptioasia suurin kynnys
Turusen mielestä avioliitto on lähtökohtaisesti miehen ja naisen välinen liitto. Hän aprikoi myös, olisiko aloitteella voinut olla paremmat läpimenomahdollisuudet, jos adoptio-oikeus ja avioliitto sanana olisi jätetty siitä pois ja puhuttu sen sijaan vaikka pariliitosta.
– Jos lakialoite tällaisenaan hyväksyttäisiin, se vaatisi hyvin suuria muutoksia muuhun lainsäädäntöön. Tämä veisi aikaa vähintään kaksi vuotta. Minulle henkilökohtaisesti suurin kynnyskysymys on adoptioasia, koska silloin ei puhuta enää aikuisten vaan lasten oikeuksista, ja mielestäni jokaisella adoptiolapsella on oltava oikeus vähintään äitiin.
Jos Suomessa hyväksyttäisiin sukupuolineutraalien parien adoptio-oikeus, vaikeutuisi myös adoptiolasten saanti, sillä on olemassa paljon maita, jotka eivät lähetä lapsia maihin, joissa homopareilla on oikeus heitä adoptoida.
Kysymys on arvovalinnasta
Myös Mika Niikko (ps.) on sitä mieltä, että lakivaliokunnan ratkaisu oli täysin oikea. Kysymys ei ole pelkästään perhe-, vaan myös arvokysymyksestä.
– Avioliitto on pidettävä kunniassa, miehen ja naisen välisenä liittona, ja myös adoptiolapselle on suotava oikeus sekä isään että äitiin. Kun sukupuolineutraali avioliittolaki Ruotsissa hyväksyttiin, ei mennyt kuin puoli vuotta ennen kuin kirkossa alettiin vihkiä homopareja, jottei kirkko olisi joutunut ristiriitaan lainsäädännön kanssa. Tämä on hyvin tärkeä asia myös, koska vaikka kansalaisaloitteessa ei kirkkovihkimistä vaaditakaan, on se luonnollinen seuraamus sukupuolineutraalista avioliittolaista, mikä asiantuntijakuulemisissa myös hyvin tuli esille, Niikko sanoo.
Moni arvelee, että asiasta joudutaan vielä eduskunnan suuressa salissa äänestämään. Niikko kuitenkin uskoo, etteivät ihmiset ole valmiita hyväksymään ennen kaikkea homoparien adoptio-oikeutta.
– Perussuomalaisten puolueena ei tule taipua tällaisten vaatimusten edessä. Meillä tulee olla selkeä linja siitä, mikä on puolueen tahtotila avioliittokäsitteen kanssa.
Lakialoitetta vastaan äänestivät Kaj Turunen (ps.), Mika Niikko (ps.), Arto Pirttilahti (kesk.), Markku Mäntymaa (kok.), Anne Holmlund (kok.), Kari Tolvanen (kok.), James Hirvisaari (muutos 2011), Ari Torniainen (kesk.), Peter Östman (kd.) ja Eeva-Maria Maijala (kesk.). Puolesta äänestivät Aino-Kaisa Pekonen (vas.), Stefan Wallin (rkp.), Johanna Ojala-Niemelä (sd.), Kristiina Salonen (sd.), Oras Tynkkynen (vihr.) ja Jaana Pelkonen (kok.).
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää