Artikkeli kuva

Valtion budjeista 41 880 000 euroa Kreikan valtiolle – Stubb: Kreikkaan ei mene senttiäkään

04.02.2015 |22:43

Puheenjohtaja Timo Soini (ps.) kiistää Alexander Stubbin (kok) väitteet siitä, että Suomelta ei olisi mennyt senttiäkään rahaa Kreikkaan. Soinin mukaan Kreikkaan on päinvastoin lapioitu kolmessa vuodessa jo sata miljoonaa euroa. Miehet väittelivät aiheesta tänään eduskunnassa.

Alexander Stubb toisti tänään eduskunnan välikysymyskeskustelussa kantansa siitä, että Suomelta ei ole mennyt Kreikkaan senttiäkään rahaa. Pääministeri muistutti asiasta myös Ylen haastattelussa 26.1.2015.

– Yksikään suomalainen veronmaksaja ei ole toistaiseksi hävinnyt sentin senttiä, latin latia Kreikkaan toistaiseksi, Stubb väitti.

Timo Soini asetti Stubbin väitteen erittäin kyseenalaiseen valoon muistuttamalla Suomen valtion budjetista.

– Sanotaan, että Suomesta ei ole lapioitu rahaa kriisimaihin. Kyllä on. Asian voi kuka tahansa tarkistaa valtion budjetista. Sille on oma momenttinsa: ”Suomen pankin eräiden sijoitustuottojen siirto Kreikan valtiolle”, momentti 28.01.69. Kolmessa vuodessa tähän on jo kulunut sata miljoonaa. Ja loppua ei näy, Soini totesi.

Valtion budjetin kyseiseen budjettikohtaan voi vuoden 2013 lukujen osalta tutustua täältä >

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen

07.09.2026 |16:40
6.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
8.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
10.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi