Artikkeli kuva

Valtuustoaloite Oulussa: Vilkkaimmat yleisökohteet suojattava autoiskuilta pysyvin estein ensi tilassa

15.05.2018 |09:26

Islamilainen siviileihin kohdistuva terrorismi on tullut osaksi Euroopan uutta aikaa. Oulussa on puhuttu Turun terrori-iskun jälkeen kaupungin turvallisuuden parantamisesta autoiskujen suhteen.

Oulun poliisilaitoksen apulaispoliisipäällikkö Arto Karnaranta totesi Ylelle, kuinka pysyvämpiä liikenne-esteitä tarvitaan yleisen turvallisuuden takia.

– Me valtuutetut vaadimme, että kaupungin on ryhdyttävä pikaisesti toimenpiteisiin yhdessä turvallisuusviranomaisten kanssa ja toteutettava esteet Oulun keskustan vilkkaimmille kohteille Valkeaan, Rotuaarille ja torille. Kyse on oululaisten turvallisuudesta ja siksi esteet on jo saatava katukuvaan, perussuomalaisten valtuustoryhmä vaatii.

– Vaikka islamilaista terrorismia ei voida estää kulkuestein, massatuhoa aiheuttavien auto- ja rekkaiskujen todennäköisuus, joita muualla Euroopan kaupungeissa on tehty, voidaan minimoida Oulussa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
8.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää