

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Vanhemmat eivät päästäneet lapsiaan kouluun – ”Heidän kohtalonsa tekee minut suunnattoman surulliseksi”
Vähemmistöön kuuluvan suurpeen 11 lasta jäivät vaille koulusivistystä, koska luku- ja kirjoitustaidoton äiti ja hänen puolisonsa eivät katsoneet sitä tarpeelliseksi. Lasten kohtalo on järkyttänyt ruotsalaisia ministeriä myöten koska kaikki tietävät, että vain ”koulunkäynti mahdollistaa hyvä elämän”.
Göteborgissa ovat joutuneet oikeuden eteen vanhemmat, joiden lapsista 11 ei ole käynyt koulua ja nämä ovat jääneet muutenkin vaille kaikille lapsille hyvinvointiyhteiskunnassa kuuluvia oikeuksia. Kyseessä on vähemmistöön kuuluva suurperhe, joka koostuu miehestä, kahdesta naisesta ja yhteensä 15 lapsesta.
– Tämä on valtavan, valtavan traagista. Pitäisi olla itsestään selvää, että kaikki Ruotsissa asuvat lapset saavat käydä koulua. Kaikki tiedämme, että se mahdollistaa hyvän elämän, sanoo sosiaali- ja terveysministeri Camilla Waltersson Grönvall Dagens Nyheterissä.
Lapset jäivät viranomaisten katveeseen
Perheen 30-vuotias äiti ei osaa lukea eikä kirjoittaa, vaikka on asunut koko ikänsä Ruotsissa. Outoa tapauksessa on, että kaikista yhteiskunnan palveluista ja seurannasta huolimatta lasten etu on jäänyt toteutumatta. Tapauksessa on viranomaisten mukaan rikottu LVU-lakia (Lagen med särskilda bestämmelser om vård av unga).
– Valitettavasti tiedossamme on, että vanhemmat saattavat jatkuvasti paikasta toiseen muuttaessaan jäädä sosiaaliviranomaisten tutkan katveeseen. Siksi on äärimmäisen tärkeää, että murramme kuntien välisen salassapidon, jotta tietoa voidaan siirtää. On sietämätöntä, ettei tätä ole tehty jo aiemmin, ministeri toteaa.
”Se loppui siihen”
Seitsenvuotiaalla pojalla oli kuulustelumateriaalin mukaan jokin muisto esikoulusta. Häntä vuotta vanhempi veljensä kertoi ollessaan koulussa yhden päivän ja ”se loppui siihen”.
Vanhemmat lapset totesivat kuulusteluissa, että heillä oli ollut ”koulua kotona”. Opettajana olivat isä ja nainen, joka asui samassa taloudessa jonkin aikaa. Äiti ei opettanut, koska ”äiti ei ollut niin hyvä matematiikassa”.
Lasten kohtalo tuli viranomaisten tietoon vasta, kun 14- ja 15-vuotiaat sisarukset karkasivat vanhempiensa luota ja joutuivat viranomaisten huostaan. Muut lapset ja vanhemmat tavoitettiin puoli vuotta myöhemmin länsiruotsalaiselta leirintäalueelta.
Syyttäjä vaatii äidille kolmen vuoden ja isälle kolmen ja puolen vuoden vankeustuomiota. Tuomiota koventaa epäilty kunniamotiivi, jonka vanhemmat kieltävät.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kunniamotiivi kuntien velvollisuudet salassapito viranomaisten katve suurperhe LVU vähemmistö Camilla Waltersson Grönvall koulupakko lapsen oikeudet koulunkäynti tiedonkulku oppivelvollisuus Göteborg
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liian idealistinen opetussuunnitelma paranee äidinkielen ja matematiikan lisätunneilla

Tuoreet PISA-tulokset: osaamistaso laskenut jyrkästi Suomessa, mutta Viro yltää aivan kärkimaiden tuntumaan

Hallitusohjelma parantaa kirjallisuuden asemaa ja lisää lukuintoa – ”Kun lukemisen määrä on laskenut hälyttävälle tasolle, niin hallitus vahvistaa lasten ja nuorten lukuharrastusta”
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
















