

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Vanhemmat eivät päästäneet lapsiaan kouluun – ”Heidän kohtalonsa tekee minut suunnattoman surulliseksi”
Vähemmistöön kuuluvan suurpeen 11 lasta jäivät vaille koulusivistystä, koska luku- ja kirjoitustaidoton äiti ja hänen puolisonsa eivät katsoneet sitä tarpeelliseksi. Lasten kohtalo on järkyttänyt ruotsalaisia ministeriä myöten koska kaikki tietävät, että vain ”koulunkäynti mahdollistaa hyvä elämän”.
Göteborgissa ovat joutuneet oikeuden eteen vanhemmat, joiden lapsista 11 ei ole käynyt koulua ja nämä ovat jääneet muutenkin vaille kaikille lapsille hyvinvointiyhteiskunnassa kuuluvia oikeuksia. Kyseessä on vähemmistöön kuuluva suurperhe, joka koostuu miehestä, kahdesta naisesta ja yhteensä 15 lapsesta.
– Tämä on valtavan, valtavan traagista. Pitäisi olla itsestään selvää, että kaikki Ruotsissa asuvat lapset saavat käydä koulua. Kaikki tiedämme, että se mahdollistaa hyvän elämän, sanoo sosiaali- ja terveysministeri Camilla Waltersson Grönvall Dagens Nyheterissä.
Lapset jäivät viranomaisten katveeseen
Perheen 30-vuotias äiti ei osaa lukea eikä kirjoittaa, vaikka on asunut koko ikänsä Ruotsissa. Outoa tapauksessa on, että kaikista yhteiskunnan palveluista ja seurannasta huolimatta lasten etu on jäänyt toteutumatta. Tapauksessa on viranomaisten mukaan rikottu LVU-lakia (Lagen med särskilda bestämmelser om vård av unga).
– Valitettavasti tiedossamme on, että vanhemmat saattavat jatkuvasti paikasta toiseen muuttaessaan jäädä sosiaaliviranomaisten tutkan katveeseen. Siksi on äärimmäisen tärkeää, että murramme kuntien välisen salassapidon, jotta tietoa voidaan siirtää. On sietämätöntä, ettei tätä ole tehty jo aiemmin, ministeri toteaa.
”Se loppui siihen”
Seitsenvuotiaalla pojalla oli kuulustelumateriaalin mukaan jokin muisto esikoulusta. Häntä vuotta vanhempi veljensä kertoi ollessaan koulussa yhden päivän ja ”se loppui siihen”.
Vanhemmat lapset totesivat kuulusteluissa, että heillä oli ollut ”koulua kotona”. Opettajana olivat isä ja nainen, joka asui samassa taloudessa jonkin aikaa. Äiti ei opettanut, koska ”äiti ei ollut niin hyvä matematiikassa”.
Lasten kohtalo tuli viranomaisten tietoon vasta, kun 14- ja 15-vuotiaat sisarukset karkasivat vanhempiensa luota ja joutuivat viranomaisten huostaan. Muut lapset ja vanhemmat tavoitettiin puoli vuotta myöhemmin länsiruotsalaiselta leirintäalueelta.
Syyttäjä vaatii äidille kolmen vuoden ja isälle kolmen ja puolen vuoden vankeustuomiota. Tuomiota koventaa epäilty kunniamotiivi, jonka vanhemmat kieltävät.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kunniamotiivi kuntien velvollisuudet salassapito viranomaisten katve suurperhe LVU vähemmistö Camilla Waltersson Grönvall koulupakko lapsen oikeudet koulunkäynti tiedonkulku oppivelvollisuus Göteborg
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liian idealistinen opetussuunnitelma paranee äidinkielen ja matematiikan lisätunneilla

Tuoreet PISA-tulokset: osaamistaso laskenut jyrkästi Suomessa, mutta Viro yltää aivan kärkimaiden tuntumaan

Hallitusohjelma parantaa kirjallisuuden asemaa ja lisää lukuintoa – ”Kun lukemisen määrä on laskenut hälyttävälle tasolle, niin hallitus vahvistaa lasten ja nuorten lukuharrastusta”
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.
Uusimmat

Strandman: Ilman omaishoitajia sosiaali- ja terveysala kaatuisi

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali

Kolumni: Some vie ison osan lapsuudesta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









