

MATTI MATIKAINEN
Vapaavuori vastusti suurmoskeijahanketta vaalien alla, nyt hamuaa Helsinkiin maahanmuuttajia – Halla-aho: ”Löysi jälleen yhteisen sävel vihreiden ja vasemmiston kanssa”
– Maahanmuutto kehitysmaista ei lisää Helsingin elinvoimaa tai vetovoimaa vaan heikentää turvallisuutta, vaikeuttaa entisestään asuntotilannetta ja kuormittaa kaupungin taloutta sekä sosiaali- ja terveyspalveluja, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho Helsingin pormestari Jan Vapaavuoren (kok.) haaveista maahanmuuton lisäämiseksi.
Ghettoutuminen jo nyt ongelma
Helsingin pormestari Vapaavuori vaatii 14.8. julkaistussa Talouselämä-lehden haastattelussa paljon lisää maahanmuuttajia pääkaupunkiin. Perusteluksi vaatimukselle Vapaavuori esittää sen, että Helsingissä maahanmuuttajia tai ”kansainvälisyyttä” on vähemmän kuin esimerkiksi Tukholmassa, joihin Helsinkiä on pormestarin mielestä ”luontevaa verrata”.
– On yleisessä tiedossa, millaisia vakavia kielteisiä seurauksia kehitysmaista saapuneilla maahanmuuttajille on ollut Tukholman ja monien muiden eurooppalaisten kaupunkien turvallisuudelle ja taloudelle. Vaikka Suomessa määrät ovat historiallisista syistä johtuen pienempiä, maahanmuuttajaväestön syrjäytyminen ja ghettoutuminen sekä tästä seuraava asuinalueiden ja koulujen eriytymiskehitys ovat jo vuosia olleet Helsingin polttavimpia ongelmia, Halla-aho muistuttaa.
– Kehitysmaista humanitaarisin perustein tulleiden ihmisten kotoutumisaste on Suomessa yhtä heikko kuin kaikkialla muuallakin Länsi-Euroopassa. Tutkimusten mukaan suurin osa ei vuosikymmentenkään aikana saavuta suomalaista tulotasoa, ja merkittävä osa on koko elämänsä ajan tuista riippuvainen.
Vapaavuori haluaa sekä maahanmuuttoa että valtion tukea
Halla-aho huomauttaa, että maahanmuutto kehitysmaista ei lisää Helsingin elinvoimaa tai vetovoimaa vaan heikentää turvallisuutta, vaikeuttaa entisestään asuntotilannetta ja kuormittaa kaupungin taloutta sekä sosiaali- ja terveyspalveluja.
– Kuvaavaa onkin, että pormestari Vapaavuori vaatii samaan hengenvetoon lisää maahanmuuttoa ja lisää valtion tukea maahanmuuttajien kotouttamiseen.
– Pormestari Vapaavuori vastusti näyttävästi suurmoskeijahanketta pormestarikampanjassaan ja markkinoi näin itseään vaihtoehtona moskeijamyönteisille vihreille. Haitallisen maahanmuuton puolestapuhujana Vapaavuori näyttää jälleen löytäneen yhteisen sävelen vihreiden ja vasemmiston kanssa, Halla-aho toteaa.
Helsingin oltava turvallinen kaupunki työssäkäyville ihmisille
Perussuomalaiset ovat hyvin huolissaan Helsingin ja muiden suurkaupunkien väestökehityksestä ja sen kielteisistä seurauksista kaupunkilaisille.
– Helsingin tulee mielestämme noudattaa sellaista väestö-, asunto- ja sosiaalipolitiikkaa, joka ei houkuttele kaupungin kannalta kielteistä muuttoliikettä. Helsingin on oltava turvallinen kaupunki, jossa tavallisilla työssäkäyvillä ihmisillä on varaa asua ja jossa lapset voidaan turvallisin mielin lähettää lähikouluunsa, Halla-aho painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtiolta 5,3 miljoonaa euroa laittomasti maassa oleskeleville – Meri: ”Tämä on niin uskomaton tilanne”

PS-valtuutettu käynnisti kuntalaisaloitteen: Helsinkiläiset äänestämään suurmoskeijasta – hanke herättänyt laajasti vastustusta

Evankelisluterilaisella kirkolla on tuntuva rooli Helsinkiin kaavaillun suurmoskeijahankkeen valmistelussa. Kirkkohallituksen rahoittama yhdistys on edistänyt tonttivarausta yhdessä muslimiyhdistysten kanssa
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.















