Vastavakoilulle avoin ikkuna kansalaisten tietokoneisiin ja puhelimiin – uudet tiedustelulait kummastuttavat Saksassa

02.06.2019 |22:56

Saksan kristillisdemokraattien johtama sisäministeriö kaavailee muutosta tiedustelulakeihin. Uudistukset sallisivat maan vastavakoilulle kansalaisten tietokoneiden ja älypuhelimien etäseurannan. Laitteisiin salaa asennettavien ohjelmanpätkien eli troijalaisten avulla viranomaiset voisivat seurata kansalaisten netti- ja somepuuhia ynnä lukea laitteiden massamuistit jälkiä jättämättä. Aiheesta kertoo TAZ-uutismedia.


Toimittajat ovat ensimmäisinä ja äänekkäästi kritisoineet lainmuutosta, joka mahdollistaa lähdesuojan murtamisen. Viranomaiset voisivat vaivattomasti hakkeroida toimittajien työkalut ja olla kellon ympäri selvillä siitä, keihin journalistit ovat yhteydessä ja mistähän syystä. Valtaapitäville uusin tekniikka mahdollistaa periaatteessa myös poliittisen opposition urkkimisen.

Yksityisyyden loppu

Tiedustelulakien uudistaminen on aiemminkin kohua herättäneen kristillisdemokraattien baijerilaisen veljespuolueen CSU:n sisäministeri Horst Seehoferin aikaansaannoksia. Seehofer antoi maaliskuussa esityksen ”tiedustelulakien harmonisoimiseksi”. Lainmuutos sallisi tietokoneiden ja älypuhelimien etäseurannan lisäksi laitteiden massamuistien sisällön massiivisen tallentamisen viranomaisten palvelimille.

Saksan keskusrikospoliisi BKA esitti tiedustelulakien muutosta jo vuonna 2009 perustellen sitä terrorismin uhalla. Viranomaisten halu kansalaisten urkkimiseen herättää Saksassa historiallisista syistä aina keskustelua. Keskusrikospoliisi BKA ja vastavakoilu (Verfassungsschutz) ovat perinteisesti vahtineet toisiaan, mutta nyt näyttää viranomaisten askelissa olevan sama tahti.

Saksan uusi tiedustelulaki on nyt hetken jäissä, koska oikeusministeri on jättämässä tehtävänsä ja sisäministeri Seehofer odottaa tämän seuraajan nimittämistä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
5.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
9.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää