Artikkeli kuva

Venäjä kieltää ”valeuutiset” ja poliittisten johtajien arvostelun

27.01.2019 |15:32

Vihapuhe ja valeuutiset ovat hallinneet länsimaista sananvapauskeskustelua viime vuodet. Nyt myös Venäjä on huolestunut ”valeuutisista”. Venäjän parlamentin alahuone eli duuma on hyväksynyt ensimmäisellä käsittelykierroksella kiistellyt lakiehdotukset, jotka kieltävät ”valeuutisten julkaisemisen” ja ”päättäjien loukkaamisen”, kertoo uutisjulkaisu Meduza.

Valtion päättäjien halventamisesta voisi saada maksimissaan 15 päivää vankeutta, kun taas mediat ja yksilöt, jotka jakavat valeuutisia, voisivat saada sakkoja.

Lainsäädäntöä vastustivat kommunistinen puolue ja Vladimir Zhirinovskin liberaalidemokraattinen puolue. Niiden mukaan lakiehdotus on muotoiltu liian epämääräisesti.

Sananvapauden rajoituksilla on sekä pääministerin kabinetin että presidentin hallinnon tuki, Meduza kirjoittaa. Lakiesitys etenee nyt komiteaan, jonka edustajat voivat tehdä tekstiin muutoksia. Sitten esitys tulee duuman toiseen ja kolmanteen käsittelyyn. Jos laki menee duumasta läpi, se etenee liittoneuvoston käsitteöyyn ja presidentin hyväksyttäväksi.

Venäjän koventuneesta sananvapauslinjasta kertoi Suomessa ensimmäisenä Verkkouutiset.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa

02.11.2026 |15:20
3.
Suomen uutiset logo

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit

05.11.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”

04.11.2026 |14:51
8.
Suomen uutiset logo

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa

06.11.2026 |11:05

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi