

PS
Venäjäntuntijoiden kirja julkistettiin
VIDEO | Suomen Perusta –ajatuspaja julkaisi tänään Venäjä-asiantuntijoiden esseekokoelman ”Venäjä: uhka vai mahdollisuus?” Toinen kirjan toimittajista, dosentti Arto Luukkanen (ps.), esitteli aamupäivällä kirjaa Eduskunnassa. Luukkanen painotti puheenvuorossaan Venäjän näkökulman huomioimista.
– Omassa artikkelissani tarkastelin asiaa Venäjän kannalta. Mielestäni tämä on tärkeää, koska nykykeskustelussa on käynnissä mediasota molemmilla puolilla. Molemmat syyttelevät toisiaan. On vaarana, että toinen osapuoli demonisoi toisen, Luukkaanen kuvaa.
Luukkasen mukaan Venäjän kannalta kriisi näyttää siltä, että länsi yrittää ”hamuta koko ajan valtimoa ja kuristaa sitä”.
– Onko näin – en ota kantaa – mutta lähtökohtana on, että täytyy ymmärtää, miten venäläiset ajattelevat. Suomalaisten kansallisen edun kannalta on tärkeää ymmärtää ja nähdä molempien osapuolten näkemykset, muttei tietenkään lähteä osapuolten motiiveihin mukaan.
Kriisi puhalsi Ukrainaan kansallishenkeä
Teologian tohtori Luukkasen mukaan näyttää siltä, että Ukrainan kansallisen identiteetin rakentamisprosessi ei alkanut 1918 eikä 1990, mutta on nyt Ukrainan kriisin myötä päässyt käyntiin. Hän kehottaa kuuntelemaan kansan tuntoja.
– Jos tunnustamme sen, että jokaisella kansalla on oikeus itsemääräämisoikeuteen, niin silloin tietysti Ukrainan kansan omaa ääntä kannattaa kuunnella, Luukkanen painottaa.
Luukkasen lisäksi kirjan tekoon osallistuivat Timo Vihavainen, Arto Luukkanen, Timo Koivurova, Esa Seppänen, Jukka Mallinen, Kari Liuhto, Oiva Miettinen ja Sakari Linden. Toisena toimittajana toimi Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroos.
Esseekokoelma on ladattavissa Suomen Perustan sivuilta >
PS VERKKOTOIMITUS
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Timo Soini: Pää kylmänä Naton kanssa, omaan puolustukseen satsattava

Arto Luukkanen: Onko Venäjä marttyyri, uhri vai syyllinen?
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää