

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Verkkorikollisuus kasvaa – poliisi kertoo, miten toimit netissä turvallisesti
Verkossa tapahtuva rikollisuus lisääntyy nopeasti. Suomalaiset ovat tehneet viime vuonna yli 10 000 rikosilmoitusta verkkohuijauksista, ja poliisin mukaan huijauksilla saatu rikoshyöty nousi 88 miljoonaan euroon. Poliisi ja muut viranomaiset järjestivät keskiviikkona Jyväskylässä yleisötilaisuuden turvallisesta verkkoasioinnista.
Verkkohuijaukset koskettavat yhä useampaa suomalaista – ja yhä useammin ne alkavat viattoman tuntuisesta viestistä tai linkistä.
Aihe kokosi runsaasti yleisöä Jyväskylän messukeskukseen, jossa järjestettiin Nyt valppaana verkossa – miten toimit netissä turvallisesti? -tilaisuus.
Tapahtumaa olivat järjestämässä Sisä-Suomen poliisilaitos yhdessä Digi- ja väestötietoviraston, Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin, Kyberturvallisuuskeskuksen sekä Aalto-yliopiston kanssa.
Tilaisuudessa kerrottiin digihuijauksista, verkkorikollisuudesta ja siitä, miten verkossa voi toimia turvallisesti.
Rikollisuus on siirtynyt verkkoon
Yksi puhujista oli rikoskomisario Markus Antila Sisä-Suomen poliisista. Hänen mukaansa ihmisten arki on siirtynyt vahvasti verkkoon – ja rikollisuus sen mukana.
– Ihmiset viettävät noin puolet valveillaoloajastaan digitaalisen sisällön parissa. Siellä, missä on ihmisiä, tapahtuu myös rikoksia. Fyysisen maailman ilmiöt ovat siirtyneet osittain verkkoon, Antila sanoo.
Antila työskentelee valtakunnallisessa tietoverkkoavusteisten rikosten yksikössä, jossa seurataan erityisesti verkossa tapahtuvaa petos- ja omaisuusrikollisuutta.
Viime vuosina verkkorikollisuus on muuttunut entistä järjestäytyneemmäksi ja kohdennetummaksi.
– Merkittävä muutos on niin sanottu tilausrikollisuus. Verkossa etsitään tekijöitä jopa väkivaltarikoksiin eräänlaisina ”työpaikkailmoituksina”. Kehitys on huolestuttava: pelkistä rahaan liittyvistä rikoksista on siirrytty myös fyysiseen väkivaltaan, Antila kertoo.
Kirjautumislinkkejä ei pidä klikata
Ajankohtaisena esimerkkinä poliisi nostaa esiin Suomi.fi -palvelun nimissä tehdyt huijaukset.
– Suomi.fi:n nimissä lähetetään viestejä, joissa kehotetaan klikkaamaan linkkiä tai ottamaan yhteyttä. Linkit johtavat usein tietojenkalastelusivuille, joissa voi menettää henkilötietojaan, Antila sanoo.
Viranomaispostit siirtyivät 14. huhtikuuta käyttämään Suomi.fi-palvelua, jolla on vajaat kolme miljoonaa käyttäjää.
Aidoissa Suomi.fi-viesteissä ei ole koskaan kirjautumislinkkejä. Viranomaiset neuvovat kirjautumaan aina palveluihin niiden virallisen osoitteen ja etusivun kautta.
Huijarit hyödyntävät viranomaisluottamusta
Antilan mukaan rikolliset seuraavat tarkasti ajankohtaisia ilmiöitä.
– Kun uusi viranomaispalvelu otetaan käyttöön, rikolliset hyödyntävät sitä nopeasti. Suomessa luotetaan viranomaisiin, mikä tekee huijauksista erityisen tehokkaita.
Verkossa esiintyy monenlaisia huijauksia: sijoitus-, rakkaus- ja dokumenttipetoksia sekä erilaisia tietojenkalasteluyrityksiä.
– Tekotavat muuttuvat, mutta tavoite on sama: päästä käsiksi rahaan, Antila tiivistää.
Poliisi haluaa lisää työkaluja
Poliisi toivoo lisää keinoja verkkorikollisuuden ennaltaehkäisyyn, myös lainsäädännön tasolla.
– Tarvitsisimme kyvykkyyksiä käsitellä suuria tietomassoja automatisoidusti. Volyymit ovat kasvaneet niin suuriksi, ettei kaikkea pystytä enää käsittelemään ihmistyönä, Antila sanoo.
Tämä liittyy tekoälyn hyödyntämiseen, josta käydään laajaa yhteiskunnallista keskustelua.
– Siitä on ollut muiden viranomaisen osalta kovaakin keskustelua, esimerkiksi voisiko Kela tehdä päätöksiä tekoälyn avulla tai terveydenhuolto seuloa massoja sen avulla. Poliisilla on samat kuumat perunat käsissään tällä hetkellä, Antila toteaa.
Näin suojaat itseäsi huijauksilta
Poliisi korostaa, että käyttäjän oma toiminta on keskeisessä roolissa.
– Tärkeintä on pysähtyä ja arvioida tilanne. Verkossa ei ole kiire. Älä klikkaa linkkejä, jos et ole varma, minne ne johtavat, Antila sanoo.
Huijauksissa vedotaan usein kiireeseen tai hätään.
– Kun malttaa mielensä, välttyy monilta virheiltä, Antila toteaa.
Erityisesti sijoitushuijaukset ovat yleistyneet.
– En voi suositella kenellekään internetissä tarjottavia sijoitusvinkkejä. Valtaosa niistä on huijauksia, joiden tarkoitus on saada rahat pois sijoittajalta. Sijoittaminen kannattaa hoitaa luotettavan toimijan, kuten oman pankin, kautta, Antila neuvoo.
Tietoturva on pidettävä kunnossa
Myös tietoturvasta huolehtiminen on olennaista.
– Laitteiden ja ohjelmistojen pitää olla ajan tasalla, jotta tietoturva-aukkoja ei synny, Antila sanoo.
Jos joutuu huijauksen uhriksi, pitää toimia nopeasti. Poliisi neuvoo ottamaan välittömästi yhteyttä omaan pankkiin ja soittamaan sulkupalveluun numeroon 020 333, joka toimii ympäri vuorokauden. Lisäksi tulee tehdä rikosilmoitus.
Poliisin verkkosivuilta löytyy neuvot turvalliseen verkkoasiointiin ja toimintaohjeet, jos joudut petoksen uhriksi. Myös Traficomin verkkosivulta löytyy neuvoja arjen tietoturva-asioihin.
Mika Rinne
Artikkeliin liittyvät aiheet
- digihuijaukset Markus Antila tilausrikollisuus tietojenkalastelu rikoshyöty verkkohuijaukset verkkorikollisuus Internet Tekoäly Jyväskylä Tietoturva Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi on “nettirikollisten Piilakso” – online-huijaukset ja petokset ovat jengirikollisuuden polttoainetta

Järjestäytynyt rikollisuus ui soten liiveihin Ruotsissa – hoitoalan vaikeudet kasvavat väärinkäytösten myötä

Yli 32 000 verkkopetosta vuodessa – tekoäly ja teknologia antavat rikollisille uusia huijauskeinoja
Poliisin mukaan tietoverkkorikokset eli nettihuijaukset ovat lisääntyneet viime vuosina. Perussuomalainen poliisitaustainen kansanedustaja Merja Rasinkangas kehottaa suomalaisia tarkkaavaisuuteen ja varovaisuuteen nettihuijausten varalta.

EU:n elvytysrahat rikollisten liiveihin Italiassa – mafian apuna häärivät parhaat tukiasiantuntijat sekä tekoäly
Viikon suosituimmat

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Kaikki laittomasti maahan tunkeutuneet eivät palanneet Marokkoon – Ceutan naiset elävät ainaisessa väkivallan pelossa: ”Tilanne on hirvittävä”
Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














