
Jussi Halla-aho puntaroi Ylen vaalitentissä rajakysymystä Pekka Haaviston katsellessa. Kuva: Yle Areena.
”Vihervasemmiston poliittinen momentum on hukassa, Haaviston kiri lopussa, ehdokas väsähtänyt” – Luukkanen arvioi Stubbin ja Halla-ahon nousevan toiselle kierrokselle
Dosentti, ex-puoluesihteeri Arto Luukkanen pitää todennäköisenä, että presidentinvaalien toisella kierroksella ovat vastakkain Alexander Stubb ja Jussi Halla-aho. Luukkanen perustelee näkemystään sillä, että vihervasemmiston poliittinen momentum, siis liikevoima, on tyystin kateissa.
Luukkanen kirjoittaa blogissaan:
– Suomen presidentinvaalien toisella kierroksella kohtaavat Alexander Stubb ja Jussi Halla-aho. Viime hetken ”heikot signaalit” kertovat, että vihervasemmiston poliittinen momentum on nyt hukassa. Se on kaputt.
– Jutta Urpilaisen kampanja alkoi liian myöhään eikä se näytä nostavan intohimoja tai tunteita. Hänen kampanjansa oli ohi ennen kuin se alkoikaan.
– Pekka Haaviston pitkä kiri näyttää olevan lopussa ja mikä ihmeellisintä: itse ehdokas on hivenen väsähtänyt. Jollain kummallisella tavalla hänen kampanjansa kierre on hukassa. Tulos on: ehdokasprofiili kulahtaa eivätkä kannattajat enää usko siihen.
Siili vai kettu?
Luukkanen puntaroi myös aatehistorioitsija Isaiah Berlinin metaforaa siileistä ja ketuista.
Berlinin mukaan on kahdenlaisia ihmisiä: siilejä ja kettuja. Siili osaa yhden suuren asian hyvin, kun taas kettu osaa monta asiaa – ei ehkä niin hyvin mutta kuitenkin. Berlin jakoi tässä kirjassaan kirjoittajat ja ajattelijat kahteen kategoriaan: ihmisiin, jotka tulkitsevat maailmaa yhden asian kautta ja ihmisiin, jotka tarkastelevat maailmaa monien asioiden peilien kautta.
Luukkanen nostaa ideaalina näiden kahden roolin yhdistelmän, ja mainitsee historiallisena esimerkkinä venäläisen kirjailijan Leo Tolstoin.
– Tolstoin kyvyt olivat monitahoiset, mutta joka ajattelijana pitäytyi kuin siili – aina yhteen asiaan. Hän oli siis yhtä aikaan ihmisenä kettu ja kirjailijana siili, Luukkanen puntaroi.
Luukkanen korostaa, että valinta presidentiksi tulisi tehdä sen perusteella, kuka ajaa Suomen kansallista etua parhaiten. Hän vertaa Stubbia ja Halla-ahoa Aleksis Kiven luomiin suomalaisiin arkkityyppeihin, kuten Nummisuutarien Mikko Vilkastukseen ja Seitsemän veljestä -romaanin Tammiston Kyöstiin, ja pohdiskelee, kumpi heistä olisi parempi presidentti Suomen kannalta.
– Suomalaisten arkkityyppien valikoimassa Vilkastus edustaa kykenevää ja toimen miestä, joka katsoo omaa etuaan. Kuten Nummisuutarien Esko hänestä todistaa: ” Kaksitoista riksiä, jotka äiti antoi minulle häärahoiksi, joi hän ylös, sitten löi hän minua korvalle ja juoksi tiehensä”.
– Tammiston Kyösti taas on kaikesta huolimatta sellainen, jota arvostetaan ja johon uskotaan kun on vaikea paikka. Ja joka pitää sanansa. Suomalaiset arvostavat tällaista henkilöä yli kaiken. He luottavat tällaiseen henkilöön.
Luukkanen vihjaa bloginsa lopussa, että hänellä on vahva ehdokas mielessään, joka pitää huolen perustuslain noudattamisesta, reilusta pelistä ja Suomen kansallisesta edusta. Hän rohkaisee jokaista tekemään oman valintansa vaaleissa.
Presidenttiehdokkaat ottivat eilen mittaa toisistaan Ylen valitentissä. Lähetys löytyy Yle Areenasta >
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Tuore gallup: Halla-aho noussut Rehnin ohi kolmanneksi, Urpilaisen kone yskii, Stubb ja Haavisto tasoissa, Mika Aaltola täysin kanveesissa

Ehdokasnumerot tulivat – Jussi Halla-aho kampanjoi numerolla 5

Ylen presidenttitentissä Stubbilta ja Haavistolta löysää maahanmuuttopuhetta, Urpilainen vaati globaalia vastuunkantoa – Halla-aho: ”Ihmisten vastaanottaminen ei ratkaise ongelmia”

Rostila: Onko Stubb ottanut etäisyyttä aiempiin maahanmuuttokantoihinsa?

Halla-aho ja Stubb lähes tasoissa Nuorten vaaleissa – aikuisten osalta mennään gallupien puuttuessa huppu silmillä
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.