Artikkeli kuva

Pekka Haavisto. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Vihreiden linnarauhaa kesti vain 42 päivää – Ville Niinistö ja Emma Kari säntäsivät harjaamaan omaa puheenjohtajaansa

14.12.2018 |16:50

Marraskuun alussa vihreiden puheenjohtajaksi nimitetty Pekka Haavisto sai hallita puoluettaan rauhassa kuukauden. Linnarauhaan ilmestyi säröjä tänään Haaviston perussuomalaisia koskevien kommenttien vuoksi.

Rauhanneuvottelutehtävissä pitkään toiminut Pekka Haavisto totesi tänään Maaseudun Tulevaisuudessa, ettei hän torppaisi perussuomalaisia pois hallitusyhteistyöstä. Vihreiden kärkinimet Ville Niinistö ja Emma Kari parahtivat puheenjohtajansa linjauksesta.

Helsingin Sanomien jutussa summattiin asiantila: ”Muun muassa vihreiden entinen puheen­johtaja Ville Niinistö ja kansanedustaja Emma Kari lähes samanaikaisesti riensivät kommentoimaan tavoilla, jotka voi tulkita kritiikiksi Haavistoa kohtaan.”

Emma Kari twiittasi:

Ville Niinistö kommentoi:


Ville Niinistö lokakuun lopulla ilmoitti, ettei hän tavoittele puheenjohtajuutta,. Hänen tuolloisista kommenteistaan sai käsityksen, että hän antaisi johtovastuun sille, joka tehtävään valitaan.

– Tuli sellainen olo, että sekä minulle että puolueelle tekee vastuun jakamisen kannalta hyvää, että päävastuun tässä tilanteessa kantaa joku muu kuin minä, Niinistö totesi lokakuussa Lännen Medialle

– Uusi puheenjohtaja voi kääntää puolueessa uuden lehden. Haluan tukea valittavaa puheenjohtajaa ja olla mukana vaalityössä, Niinistö lisäsi LM:lle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
4.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
6.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
10.
Suomen uutiset logo

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna

02.11.2025 |18:52

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää