Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

VR tekee huipputulosta veronmaksajille – Hallintoneuvoston puheenjohtaja: Miksi Sipilän hallitus tuhoaa tämän firman?

15.03.2018 |12:22

Tänään julkaistut talousluvut kertovat VR Groupin kannattavuuden jatkavan kasvuaan. Matkustajamäärät ovat kasvaneet 8 % ja konsernin liikevaihto kasvoi 5,5 % tuottaen liikevoittoa kaikissa toiminnoissa.

– VR maksoi valtiolle toissa vuodelta osinkoa 90 miljoonaa ja viime vuodelta määrä nousi sataan miljoonaan. Verot ja maksut mukaan lukien VR maksoi valtiolle viime vuonna 566,5 miljoonaa euroa. Kuinka moni veroparatiisiyhtiö tekee saman? Ei yksikään, kommentoi VR:n hallintoneuvoston puheenjohtaja, perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio.

Purkaminen ei paranna toimintoja

Tavio on huolissaan suomalaisen junaliikenteen tulevaisuudesta, sillä hallitus päätti purkaa VR:n toiminnot osiin ja edistää ulkomailta tulevaa kilpailua.

– Miten voi olla Suomen kansallisen edun mukaista tuhota toimiva kansan omistama liiketoimintamalli? Tavio kysyy.

– Toki VR:n matkustajaliikenteessä on aina parannettavaa, kuten toisinaan aikatauluissa pysyminen pitkillä reiteillä. Olen kuitenkin varma, että Sipilän hallituksen ajama monen junayhtiön malli pikemminkin heikentää täsmällisyyttä kuin parantaa sitä, Tavio toteaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
4.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa

02.11.2026 |15:20
6.
Suomen uutiset logo

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit

05.11.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”

04.11.2026 |14:51
10.
Suomen uutiset logo

Lääkäriliiton Pride-yhteistyö närästää erikoislääkäriä: ”Yhdenvertaisuus ei edellytä Pride-kumppanuutta”

03.11.2026 |10:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi