

Viikon 8/2023 luetuin
Wille Rydman kävi taistoon lähes mahdotonta ylivoimaa vastaan, ja nyt vaaka kääntyy – Helsingin Sanomia epäillään törkeästä kunnianloukkauksesta, Rydman julkaisee kirjan ”Salaisuus, jota ei ollut”
Wille Rydman on juuri julkaissut elämäkerrallisen kirjan ”Salaisuus jota ei ollut”. Kirja on vapaasti verkosta ladattavissa. Siinä hän kertoo oman näkökulmansa Helsingin Sanomien julkaiseman häväistysjutun taustoista. Suomen Uutiset haastatteli Rydmania tuoreeltaan.
Wille Rydman, kirjasi on nyt julki; miksi se oli kirjoitettava?
– Koko kesäisen HS-jutun muotoutumiseen liittynyt vyyhti on niin uskomaton kokonaisuus, ettei sen läpikäynti pelkästään blogitekstien kautta olisi nähdäkseni edes mahdollista. Kuitenkin tapaus on yhteiskunnallisestikin sen verran merkittävä, että se ansaitsee tulla kerrotuksi. Samalla katsoin tarpeelliseksi kuvata myös sitä poliittista ympäristöä, jossa kokoomuslaisena elin. Kirjoittaminen oli itselleni eräänlaista terapiaakin, kun sain sen kautta jäsennetyksi kaiken koetun. Kirjoittaminen on aiemminkin ollut minulle ominainen tapa käsitellä vaikeita asioita.
Sinusta tuli HS-kohun myötä julkista riistaa. Miten HS-kohu vaikutti sinuun ihmisenä?
– Kirjassa olen kuvannut varsin yksityiskohtaisestikin viikkoja häväistysjutun julkaisun molemmin puolin. Ne olivat hyvin rankkoja aikoja. Olen kuitenkin hyvin sitkeää tekoa, ja onnistuin pääsemään synkimmistä hetkistä yli verrattain nopeasti. Olen pyrkinyt siihen, etten antaisi kaiken tapahtuneen vaikuttaa itseeni ihmisenä. Totta kai jokin jälki aina jää, mutta olen määrätietoisesti pyrkinyt siihen, että se jälki olisi mahdollisimman vähäinen.
Miten kohu vaikutti perheeseesi?
– Tapaus on ollut hyvin raskas myös kaikille ihmisille lähelläni. Niille ihmisille, jotka tuntevat minut parhaiten, on HS-jutun valheellisuus ollut luonnollisestikin aivan erityisen ilmeistä.”Tietoisesti häikäilemättömät eivät edes kadu”
Mitä median tulee kohusta oppia?
– HS-juttu oli tekijöiltään täysin tietoista työtä. Jutun laatijoiden on täytynyt tietää, että he julkaisevat valheellisia väitteitä. Kyse ei siis ole virheestä, josta voisi oppia, vaan tietoisesta valinnasta toimia täydellisen häikäilemättömästi. Toistaiseksi en ole havainnut tekijöiden taholta edes katumusta.
Mitä me kaikki voimme kohusta oppia?
– En vielä osaa sanoa, onko tällä saagalla mitään erityistä opetusta. Semminkin, kun se on vielä kesken. Poliisilla on HS-juttuun liittyen käynnissä rikostutkinta, jossa epäiltyinä ovat jutun kirjoittajat sekä jutun tärkeimmät lähteet. Sen myötä voitaneen ehkä sitten lopulta arvioida, mitä tämä tapaus oikeastaan opetti.
Rydmanin kirja luettavissa täällä >
Katso myös Wille Rydmanin ”Kuka olet”-henkilökuva:
MARIA ASUNTA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Wille Rydman osti tilaa lauantain Hesarista, ja nyt siinä lukee: ”Kaikki, mitä tässä lehdessä sanotaan, ei ole totta” – episodi kertoo haavoittuneen lehtijätin kaikkien aikojen alennustilasta

Perussuomalaiset valitsi uudeksi elinkeinoministeriksi Wille Rydmanin

Wille Rydman elinkeinoministeriksi, Helsingin Sanomat reagoi nostamalla esiin vanhan törkyjutun – kieltäytyy kertomasta lukijoilleen, että jutusta on käynnissä rikostutkinta
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Antikainen: Tanskan malli Suomeen – rikolliset ulkomaalaiset automaattisesti ulos
Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.

Ensimmäiset Helsingin perussuomalaiset eduskuntavaaliehdokkaat julki – ehdolla kaksi ministeriä
Molemmat perussuomalaisten helsinkiläiset ministerit Wille Rydman ja Mari Rantanen ovat ehdolla ensi kevään eduskuntavaaleissa.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












