

Wille Rydman elinkeinoministeriksi, Helsingin Sanomat reagoi nostamalla esiin vanhan törkyjutun – kieltäytyy kertomasta lukijoilleen, että jutusta on käynnissä rikostutkinta
Helsingin Sanomat iski uuden vaihteen silmään PS-vastaisessa informaatiovyörytyksessään eilen eli samana päivänä, kun julkistettiin tieto perussuomalaisten kansanedustajan Wille Rydmanin valinnasta elinkeinoministeriksi. Uutisen jälkeen HS alkoi nostaa ja jakaa sosiaalisen median kanavillaan viime kesänä julkaisemaansa vanhaa törkyjuttua.
Wille Rydmanin avustaja Tuulia Alanko lähestyi Helsingin Sanomia sähköpostitse eilen ja pyysi poistamaan somenostot vuoden vanhasta jutusta, jolla ei ole mitään uutisarvoa tai vaihtoehtoisesti lisäämään siihen tiedot, että jutun keskeisiä haastateltavia ja osaa HS-toimittajista epäillään parhaillaan törkeämuotoisesta rikoksesta.
Helsingin Sanomien vastaus oli totutun ylimielinen. Suomen Uutiset julkaisee Rydmanin avustajan Alangon sähköpostiviestin Helsingin Sanomille ja vastauksen siihen.
Tätä Hesarilta vaadittiin
Rydmanin avustajan eilen lähettämä viesti Hesarille kokonaisuudessaan:
Helsingin Sanomien julkisilla Facebook- ja Twitter-tileillä jaetaan parhaillaan edustaja Wille Rydmania koskevaa vuoden takaista kohuartikkelia, joka kantaa nimeä ”Kokoomuksen salaisuus”. Reilun vuoden takaista uutista on alettu jakamaan välittömästi sen jälkeen, kun tieto edustaja Rydmanin nimittämisestä elinkeinoministeriksi tuli julki. Helsingin Sanomat on tiedotusväline, joka välittää uutisia. Tällä vuoden vanhalla jutulla ei ole mitään uutisarvoa, eikä se kerro lukijalle mitään uutta. Nostojen funktio ei siis voi olla uuden tiedon välitys.
Pidän asetelmaa hyvin ongelmallisena. Helsingin Sanomat ei myöskään mainitse julkaisun uudelleenjaon yhteydessä lainkaan sitä, että jutun keskeisiä haastateltavia ja osaa toimittajistanne epäillään parhaillaan törkeämuotoisesta rikoksesta. Tämän asian mainitsematta jättäminen on omiaan vaikuttamaan olennaisilta osin lukijoiden mielikuviin. Lisäksi edellä mainittu ei ole linjassa pyrkimykseen totuudenmukaisesta tiedonvälityksestä.
Pyydän teitä viipymättä joko poistamaan kyseiset nostot julkisilta sivuiltanne tai lisäämään niihin tiedot juuri nyt käynnissä olevasta esitutkinnasta kohdistuen keskeisiin haastateltaviin ja osaan toimittajistanne.
Ylenkatsova vastaus
Helsingin Sanomien journalistisen kehityksen johtajan titteliä kantavan Esa Mäkisen vastaus on ylenkatsova, kuten arvata saattaa. Mäkinen ei ota kantaa siihen, että vuoden vanhalla artikkelilla ei ole mitään uutisarvoa, saati siihen, että artikkelin julkaisemisen jälkeen tapahtuneita, kokonaisuuteen liittyviä asioita ei ole päivitetty jutussa.
Rydman on kiistänyt HS:n julkaisemat ”yhdeksän naisen” HS:lle kertomat väitteet. Artikkelista poliisille tekemässään tutkintapyynnössä Rydman on myös eritellyt ja todistein osoittanut, miltä osin tekstissä esitetyt väitteet ovat vääriä.
Viime elokuussa poliisi ilmoitti aloittavansa esitutkinnan artikkelista, joka julkaistiin Helsingin Sanomissa 19. kesäkuuta viime vuonna. Tutkintapyynnössä nimikkeinä ovat törkeä kunnianloukkaus ja yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen.
”Mainitsemanne tiedot on kerrottu”
HS-kehitysjohtaja Mäkinen vastauksessaan viittaa kintaalla pyyntöön lisätä uudelleen esille nostettuun juttuun tiedot siitä, että jutusta on menossa rikostutkinta. Tutkinta koskee HS-artikkelin kirjoittaneita toimittajia sekä eräitä HS:n haastattelemia henkilöitä. Mäkinen tyytyy vain väittämään, että artikkelin tiedot ”pitävät paikkansa”.
– Mainitsemanne muut tiedot on kerrottu tänään julkaistuissa artikkeleissa ja useissa aikaisemmissa artikkeleissa, jotka löytyvät myös sosiaalisen median kanavistamme, Mäkisen vastaus kuuluu.
Pyrkiikö Hesari kaatamaan hallituksen?
HS-Mäkinen jakaa vanhaa törkyartikkelia myös omalla Twitter-seinällään ylimielisine saatesanoineen, mutta hän saa useita huomautuksia muun muassa siitä, että artikkeliin ei ole päivitetty tietoja rikostutkinnasta, joka alkoi artikkelin julkaisun jälkeen.
Miten se poliisin tutkinta epäillyistä kunnianloukkauksista ja yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä etenee?@PaavoTeittinen ja @emilelo voivat tehdä aiheesta reportaasin.
— FactChecker, Ph.D.🦉 (@Faktantarkast10) July 5, 2023
@SuomenPoliisi ja @syyttajalaitos ovat todenneet ahdistelukohun Rydmanin osalta aiheettomaksi 16.12.2022.
—-
Sen sijaan Rydmannin tekemä tutkintapyyntö @hsfi 19.6.2022 artikkelista on edelleen tutkinnassa nimikkeillä törkeä kunnianloukkaus ja yksityiselämää loukkaavan tiedon…— 🇺🇦🇫🇮Maaninka🇺🇦🇫🇮 (@Maaninkavaara) July 5, 2023
Moni myös ihmettelee, mistä syystä HS nostaa esille yli vuoden vanhaa tekstiä, jolla ei ole uutisarvoa.
Jos kyseessä olisi joku muu lehti kuin Hesari, niin ymmärtäisin lehden intressin hakea lisämyyntiä uuden ministerin myötä, mutta ei Hesari niin toimi.
Te haette toisen alentamista!
Mikä on oikeasti motiivinne?
Mikä teitä ohjaa?
Mikä on missionne?— Petteri Tarkkonen 🇫🇮🇺🇦🇹🇭🇪🇺🚜 (@ptarkkonen) July 5, 2023
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin Sanomat ensin pilkkasi pääkirjoituksessaan konkurssin tehnyttä julkkisyrittäjää – nyt päätoimittaja selittelee kömmähdystä somessa

Perussuomalaiset valitsi uudeksi elinkeinoministeriksi Wille Rydmanin

Sananvastuusta kärkkäästi moralisoivan Helsingin Sanomien kaksi toimittajaa tuomittiin käräjillä Viestikoekeskus-jutussa

Wille Rydman kävi taistoon lähes mahdotonta ylivoimaa vastaan, ja nyt vaaka kääntyy – Helsingin Sanomia epäillään törkeästä kunnianloukkauksesta, Rydman julkaisee kirjan ”Salaisuus, jota ei ollut”

HS:n uutisoinnista kantelu Julkisen sanan neuvostolle – Ruohonen-Lerner: Negatiivista vaalivaikuttamista ja mustamaalaamista
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Tampere pahoittelee seksitapahtuman päätymistä tapahtumakalenteriin
Tampereen sivistyspalveluiden johtaja Lauri Savisaari myöntää, että moderointi epäonnistui, ja siksi BDSM-saunailta päätyi julkiseeen tapahtumakalenteriin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














