Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

YK:n maahanmuuttomyönteinen asenne ei miellytä Unkaria – maa uhkaa vetäytyä järjestön maahanmuuttokeskusteluista

01.02.2018 |19:57

Unkari uhkaa jättäytyä pois YK:n maahanmuuttoa koskevista neuvotteluista. Unkarin mukaan maahanmuuttomyönteinen ote on ristiriidassa kansalaisten turvallisuuden kanssa.

Unkarin ulkoministeri Péter Szijjártó kertoi valtiollisella tv-kanavalla, että YK:n maahanmuuttomyönteinen kanta on täysin päinvastainen kuin Unkarin näkemys.

Turvallisuutta ja rajakontrollia

YK:n vuonna 2016 käynnistämän New Yorkin julistuksen mukaan maahanmuuttopolitiikkaa koskevat tavoitteet tulisi paketoida tämän vuoden loppuun mennessä. Unkarin vetäytymisuhkauksesta uutisoi Politico-lehti.

– Unkarin näkemyksen mukaan maahanmuutto ei ole hyvä ja pysäyttämätön asia, vaan sen sijaan se luo turvallisuusuhan ja se voidaan pysäyttää, Szijjártó kertoi tiedotustilaisuudessa.

Unkarin pääministeri Viktor Orbán (kuvassa) pitää maahanmuuttoa demokratian kannalta ongelmallisena. Orbánin mukaan eurooppalaiset eivät halua elää terrorismin pelossa, vaan he haluavat turvallisuutta ja rajakontrollia.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää