Artikkeli kuva

Ylen monikulttuurisuuspykälälle henkselit

16.06.2016 |16:48

PS:n eduskuntaryhmä on hyväksynyt neuvotteluratkaisun Ylen tehtävistä ja rahoituksesta. Ryhmä äänesti asiasta, ja tiukan äänestyksen jälkeen päätyi kompromissiesityksen hyväksymisen kannalle. Sampo Terho ilmoitti, että perussuomalaiset edellyttivät niin sanotun monikulttuurisuuspykälän poistamista Ylen tehtävistä.

Yleisradiota säätelevän lain mukaan Ylen julkisen palvelun on tähän saakka tullut erityisesti ”tukea suvaitsevaisuutta ja monikulttuurisuutta”. Tämä kirjaus muuttuu perussuomalaisten kannalta hyväksyttävämpään suuntaan. Ylen tehtäviin nostetaan muun muassa kansallisen kulttuurin tuki.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?

07.01.2026 |10:40
5.
Suomen uutiset logo

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”

07.01.2026 |16:07

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää