Artikkeli kuva

Ylen monikulttuurisuuspykälälle henkselit

16.06.2016 |16:48

PS:n eduskuntaryhmä on hyväksynyt neuvotteluratkaisun Ylen tehtävistä ja rahoituksesta. Ryhmä äänesti asiasta, ja tiukan äänestyksen jälkeen päätyi kompromissiesityksen hyväksymisen kannalle. Sampo Terho ilmoitti, että perussuomalaiset edellyttivät niin sanotun monikulttuurisuuspykälän poistamista Ylen tehtävistä.

Yleisradiota säätelevän lain mukaan Ylen julkisen palvelun on tähän saakka tullut erityisesti ”tukea suvaitsevaisuutta ja monikulttuurisuutta”. Tämä kirjaus muuttuu perussuomalaisten kannalta hyväksyttävämpään suuntaan. Ylen tehtäviin nostetaan muun muassa kansallisen kulttuurin tuki.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
4.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi

12.04.2026 |15:27

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää