
Jussi Halla-aho: Kuntavaalit ovat usein olleet perussuomalaisille haastava koettelemus
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on uusimassa paikkansa Helsingin kaupunginvaltuustossa. Hän on vaikuttanut Helsingin paikallispolitiikassa neljällä kaudella.

LEHTIKUVA
Alue- ja kuntavaalien vahvistetut tulokset saadaan tänä iltana. Oikeusministeriö pyrkii selvittämään, mistä hylättyjen äänten tavallista suurempi määrä johtuu ja miten äänestäjiä voitaisiin entistä paremmin neuvoa ja auttaa äänestyspaikalla.
Oikeusministeriö ottaa asian vakavasti ja pyrkii kokonaisvaltaisesti selvittämään, mistä alue- ja kuntavaaleissa hylättyjen äänten tavallista suurempi määrä johtuu sekä arvioi yhdistelmävaalien hyötyjä ja haittoja.
– Aluevaalien ja kuntavaalien vahvistetut tulokset saadaan tänä iltana, kun tarkastuslaskennat saadaan päätökseen. Tarkastuslaskennan tulosten perusteella nähdään, onko hylättyjen äänien määrissä kuntakohtaista vaihtelua. Hylkäysperusteet kussakin kunnassa käyvät myös ilmi tarkastuslaskennan tuloksista. Vaalien tuloslaskennasta vastaavat paikalliset vaaliviranomaiset, oikeusministeriö tiedottaa.
Ääni voidaan hylätä, jos äänestyslippu on täytetty väärin tai se on tyhjä. Lisäksi hylkäämisen perusteena voi olla se, että äänestyslippuun on merkitty toisessa vaalissa ehdolla olevan ehdokkaan numero.
– Alue- ja kuntavaalien hylättyjen äänestyslippujen määrät näkyvät oikeusministeriön tieto- ja tulospalvelussa. Hylättyjen äänten osuus ja määrä alue- ja kuntavaaleissa 2025 koko maassa oli alustavan laskennan perusteella aluevaaleissa 4,1 % (83 700) ja kuntavaaleissa 1,7 % (41 700).
Vastaavat luvut vuoden 2022 aluevaaleissa oli 0,4 % (7 137) ja vuoden 2021 kuntavaaleissa oli 0,5 % (11 500).
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on uusimassa paikkansa Helsingin kaupunginvaltuustossa. Hän on vaikuttanut Helsingin paikallispolitiikassa neljällä kaudella.

Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Turun valtuustossa perussuomalaisten paikkamäärä putosi yhdeksästä kuuteen. Pormestariksi ehdolla ollut Vilhelm Junnila kuitenkin lupaa tekemisen meininkiä Turussa. - Meillä on hyvä porukka, jonka kanssa ryhtyä tuumasta toimeen, katsotaan miten ratikan käy, Junnila kirjoittaa.

Viikon suosituimmat

Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.




Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää