

Turvapaikanhakijoita Kemin rautatieasemalla. Kuvan henkilöt eivät liitty tapaukseen. / Lehtikuva
Viikon 29/2016 luetuin
Aikuiset turvapaikanhakijat hamusivat lapsille tarkoitettua etua, valtuutetulta kupit nurin
Perussuomalainen kunnanvaltuutettu Reijo Paunonen vaatii blogissaan turvapaikan epäämistä niiltä, jotka ovat menetelleet epärehellisesti turvapaikkahakemusta jättäessään.
Paunonen viittaa kirjoituksissaan äskettäin paljastuneeseen huijaukseen, jossa kymmenet aikuiset turvapaikanhakijat olivat valehdelleet olevansa alaikäisiä.
Paunonen kummastelee poliisiviranomaisen lausuntoa, jonka mukaan virheellisesti ilmoitetulla iällä ei ole rikoskomisarion mielestä aiheutettu merkittäviä seurauksia tai vahinkoja. Kihlakunnansyyttäjä on määrännyt esitutkinnan lopetettavaksi.
– Viranomaisten tulkinta ja toimintatapa ihmetyttää. On päivänselvää, että ainakin riski jopa merkittävän haitan tai jopa vaaran aiheutumiseen on olemassa, jos henkilö antaa maahan tullessaan väärät tiedot itsestään. Vieläpä paljon suuremmalla syyllä, jos hän tekee sen ilman papereita. Turvallisuuden vuoksi on erityisen tärkeää, että maahanmuuttajan myöhemmissä kotoutusvaiheissa kaikilla viranomaistahoilla, kuten esim. kunnan sivistysjohdolla on oikeat perustiedot käytettävänään. Maahan pyrkijän epärehellinen menettely täytyisi johtaa välittömään turvapaikkahakemuksen epäämiseen, Paunonen toteaa.
Alaikäisten turvapaikanhakijoiden on katsottu olevan erityisasemassa täysikäisiin nähden. YK:n lapsen oikeuksien sopimuksen mukaan lapsilla on oikeus erityiseen suojeluun ja tukeen. On erittäin kyseenalaista, että aikuiset miehet ovat viranomaisia harhauttamalla yrittäneet päästä käsiksi etuihin, jotka on tarkoitettu ainoastaan suojelua tarvitseville lapsille.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.

SDP äänesti kansalaisuuden ehtojen tiukennuksia vastaan – Vigelius: ”SDP:n linja on, että Kelan etuuksilla turvattu toimeentulo olisi kansalaisuutta haettaessa tarpeeksi”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen kansalaisuuslain kiristämiseksi äänin 103-58. Lakia vastustivat kaikki paikalla olleet sosiaalidemokraatit, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP:n Eva Biaudet.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.