

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Antikainen: Vasemmistoliitto jälleen terroristijärjestön puolella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeaikaiset vasemmistoliiton kansanedustajien kommentit Israelin ja terroristijärjestö Hizbollahin välisestä tilanteesta ovat jälleen kerran osoittaneet puolueen taipumuksen levittää ääri-islamistisen terroristijärjestön tietoa. Tämä on vakavaa ja saattaa pahentaa antisemitistisiä asenteita ja edistää vaarallista propagandaa myös Euroopassa.
Terroristijärjestö Hizbollahin hakulaitteet räjähtivät yhtäaikaisesti tämän viikon tiistaina Libanonissa. Keskiviikkona räjähtivät myös järjestön käyttämät radiopuhelimet. Tiedotusvälineiden mukaan Hizbollah hankki radiopuhelimet sekä hakulaitteet noin viisi kuukautta sitten.
Hizbollahin käyttämien laitteiden räjähdyksissä on kuollut viime päivinä yhteensä ainakin 37 ihmistä ja haavoittunut yli 2 900. Iranin tukema terroristijärjestö Hizbollah on syyttänyt räjähdyksistä Israelia. Israel ei ole ottanut vastuuta tapahtumista.
– Vasemmistoliiton kansanedustaja Jussi Saramo on syyttänyt Israelia iskemisestä Libanonin siviiliväestöön, viitaten erityisesti lapsiin, vaikka tosiasiat osoittavat, että iskujen kohteena on ollut terroristijärjestö Hizbollah ja sen viestintävälineet, eivät siviilit. Tämä väärä väite on saanut tukea vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalolta, joka on jakanut Saramon tviitin, Sanna Antikainen sanoo.
Israel ei ole iskenyt siviileihin
Mikäli Israel on iskujen takana, on Antikaisen mielestä täysin selvää, että iskujen kohteena ovat olleet terroristijärjestö Hizbollahin jäsenten viestintävälineet, kuten radiopuhelimet ja hakulaitteet, joita siviilit eivät käytä. Mediatietojen mukaan laitteet on räjäytetty täsmäiskuilla.
– On vastuutonta väittää, että iskujen kohteena olisi ollut siviiliväestö ilman minkäänlaista todennettua näyttöä. On myös outoa, että vasemmistoliiton mielestä nähtävästi Israelin pitäisi vain alistua Hizbollahin jatkuviin iskuihin Israelia ja sen väestöä kohtaan.
Vasemmistopoliitikot levittivät Hamasin propagandaa
Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun vasemmistoliiton edustajat syyttävät Israelia ilman varmaa tietoa.
– Lokakuussa 2023 kansanedustaja Li Andersson tviittasi Gazan kaistalla Al-Ahli Arab -sairaalan kupeessa tapahtuneen sairaalaiskun jälkeen, että ”isku sairaalaan on kammottava sotarikos”, syyttäen Israelia ennen kuin tilanteesta oli varmaa tietoa.
– Myös kansanedustaja Veronika Honkasalo levitti tätä virheellistä tietoa. Toisin sanoen he levittivät terroristijärjestö Hamasin propagandaa. Sittemmin on käynyt ilmi, että syyllisyys iskusta ei ollut yksiselitteinen, Antikainen muistuttaa.
Panttivangit eivät huoleta vasemmistoa lainkaan
Myös viime eurovaalien äänikuningatar ja vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson ryhtyi Hizbollahin propagandan levittäjäksi. Kuvaavaa on se, ettei vasemmistoliitto koskaan ota kantaa, kun ääri-islamistiset terroristijärjestöt tappavat iskuillaan israelilaisia siviilejä. Myöskään Hamasin panttivankien kohtalo ei näytä huolettavan vasemmistopoliitikkoja lainkaan.
– Vasemmistoliiton valitseman linjan vuoksi on aiheellista kysyä, ovatko ääri-islamistiset terroristijärjestöt vasemmistoliiton erityissuojeluksessa, ja jos ovat niin miksi, Antikainen ihmettelee.
Vaarallisen terroristien propagandan seuraukset
Vasemmistoliiton toistuvat syytökset ja virheellisen tiedon levittäminen Israelista vaarantavat vakavasti totuudenmukaisen keskustelun Lähi-idän konfliktista ja ruokkivat antisemitististä retoriikkaa.
– On äärimmäisen huolestuttavaa, että vasemmisto kerta toisensa jälkeen asettuu terroristijärjestöjen propagandan levittäjäksi. Tämäntyyppinen retoriikka lisää jännitteitä ja vihaa sekä Lähi-idässä että Euroopassa, eikä sillä tule olla yhtään sijaa vastuullisessa ulkopolitiikassa, Antikainen varoittaa.

KUVA PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Hizbollah ääri-islamismi terroristijärjestöt Lähi-itä Hamas Antisemitismi Propaganda Veronika Honkasalo Jussi Saramo Israel Sanna Antikainen Li Andersson Vasemmistoliitto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkelä: On erikoista, että Venäjän hybridivaikuttamista puolustellaan juristerialla

Junnila ojensi vihervasemmistoa välikysymyskeskustelussa: ”Metsät ovat meidän!”

Vasemmiston härski valehtelusirkus jatkuu, Uuninpankkopoika sarjakusettaa, älyvapaiden syytösten kohteena tällä kertaa kansanedustaja Joakim Vigelius

Vasemmisto lietsoo joukkoja poliittisiin lakkoihin, hallitus peräänkuuluttaa suhteellisuudentajua: Käy kalliiksi yhteiskunnalle
Viikon suosituimmat

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Strandman vaatii selvitystä Luonnonvarakeskuksen virhearvioista: ”Näin laajojen ja toistuvien virhearvioiden jälkeen luottamus ei voi olla itsestäänselvyys”
Luonnonvarakeskus on aiemmin viestinyt, että Suomen metsät olisivat muuttuneet päästölähteeksi. Nyt uusien laskentojen ja menetelmäpäivitysten jälkeen metsät ovatkin osoittautuneet hiiltä sitoviksi. Tämä ei ole monille suomalaisille uusi tieto, sillä metsien kasvun ja hiilen sitoutumisen todellinen tila on ollut pitkään metsänomistajien ja alan toimijoiden tiedossa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman syyttää Luonnonvarakeskusta harhaanjohtavista laskelmista.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












