

Viikon 14/2024 luetuin
Huhtikuu 2024 luetuin
Vasemmiston härski valehtelusirkus jatkuu, Uuninpankkopoika sarjakusettaa, älyvapaiden syytösten kohteena tällä kertaa kansanedustaja Joakim Vigelius
Pääsiäisenä vasemmisto lähti laajana rintamana levittämään ilmeisen valheellista tarinaa. Eläkeellä olevaksi hoitajaksi esittäytyvä Pirkko Niittynen väitti Joakim Vigeliuksen tiuskaiseen hänelle eduskuntavaalien alla: ”suksi ämmä vittuun”.
Episodi lähtee käyntiin siitä, Joakim Vigelius, Miko Bergbom ja Sebastian Tynkkynen olivat julkaisseet uuden podisarjan äskettäin, joka menestyi hyvin. Avausjakso pamahti sekä Spotifyn että Applen Podcastien ykköseksi.
Näkyvä suosio nostattaa happamia puheenvuoroja poliittisissa vastustajissa.
Twitterin uumenissa vasemmistotrolli Solja Pistol säksättää ex-blogisti Saku ”Uuninpankkopoika” Timosen (sdp.) kanssa perussuomalaisten kansanedustajien uudesta podcastista. Keskustelu sujui tavanomaisessa happamia-sanoi-kettu-pihlajanmarjoista-hengessä, kunnes julki pamahtaa pykälää rankempi twiitti.
Keskusteluun liittyi eläköityneeksi hoitajaksi esittäytyvä Pirkko Niittynen, joka lataa:
”Ja minun käski Vigelius ”suksi ämmä vittuun”, ennenkuin kerkisin mitään kysymään Tampereen Keskustorilla edudkuntavaalien alla!”
Ja minun käski Vigelius "suksi ämmä vittuun", ennenkuin kerkisin mitään kysymään Tampereen Keskustorilla edudkuntavaalien alla!
— Pirkko Niittynen (@PirkkoNiittynen) March 30, 2024
Niittynen jatkaa:
”Ehdin vain sanoa, että ”haluaisin kysyä sinulta”, sitten hän ärjäisi noin! Oli siinä muutama kloppi ympärillä nauramassa!”
Niittynen ilmoittaa julkisesti olevansa vasemmistolainen ja äänestävänsä vasemmistoliittoa. Hänen somepäivityksensä käsittelevät pääasiassa kiukkua puhkuvia kommentteja kokoomuksesta ja perussuomalaisista.
Solja Pistol innostui silminnähden, ja alkoi levittää Niittysen rankkaa väitettä. Pistol on monille Suomen Uutisten lukijoille tuttu. Hän jäi taannoin kiinni erittäin rankasta valehtelusta. Niin ikään Uuninpankkopoika Timonen innostui peukuttamaan ilmeisen valheellista väitettä. Jälleen.
Koska netti toimii niin kuin se toimii, Pirkko Niittysen twiitti leviää pääsiäisen aikana vasemmistopiireissä kuin häkä. Lukukerrat nousevat satoihintuhansiin. Herkullisenkuuloista sitaattia jaetaan tukuittain välittämättä siitä, että asia on vasemmiston näkökulmasta liian hyvää ollakseen totta.
Eikä se olekaan totta.
Kansanedustaja Vigelius tietenkin kiistää asian: ”Ei kukaan vastaanottaisi julkiselle vaalitorille saapuvaa ihmistä ämmitellen ja vittuunsuksimista toivotellen – etenkään ehdokas, joka on torilla tapaamisia varten.”
Ei, en ole käskenyt. Silti näin ilmiselvää valhetta on levitetty totena vasemmalla laidalla jo kymmenille tuhansille.
Vaikka persuja inhoaisikin, olisi hyvä omata edes hieman lähdekritiikkiä ⬇️ https://t.co/mqNPgOuL3K
— Joakim Vigelius (@joakimvigelius) March 31, 2024
Ja kun asiaa on hetken aikaa selvitetty, havaitaan Pirkko Niittysen levittäneen samanlaisia tarinoita aiempina vuosina:
Niittynen kirjoitti 24.8.2023: ”Aluevaltuustothan ne päättääkin bensan hinnasta! kävin ennen noita vaaleja Keskustorilla mökillä kahvilla ja kuuntelin kun eräs persu vaahtosi tuosta, vähän ihmettelin miten bensan hinta liittyy aluevaaleihin, vastaus oli: painu ämmä v****uun!”
Niittynen väitti lisäksi saaneensa huuteluita myös kokoomuslaiselta varakansanedustaja Jocka Träskbäckiltä: ”Yhden ainoan kerran oon tämän kpään tavannut, edellisten edkuntavaalien alla, tarjosi esitettään, kun totesin ettei minulla ole varaa äänestää kokoomusta, niin huusi perääni ja ilmoitti minun olevan tyhmä kommunisti, olisikin mennyt esite hukkaan!”
Kummallisen paljon sattuu huuteluita juuri Pirkko Niittysen kohdalle.
Ei kukaan vastaanottaisi julkiselle vaalitorille saapuvaa ihmistä ämmitellen ja vittuunsuksimista toivotellen – etenkään ehdokas, joka on torilla tapaamisia varten.
Eri kertomishetkinä myös käydyt vaalit, käytetyt sanamuodot ja tapahtumakulku näyttävät vaihtelevan. pic.twitter.com/YVNO93KOTh
— Joakim Vigelius (@joakimvigelius) March 31, 2024
Uuninpankkopoika jää kiinni valheesta, valehtelee lisää
Vaikka Pirkko Niittysen tarina on ilmeistä valetta, yksikään vasemmiston toimijoista ei totea asiaa ääneen. Yksikään ei pyydä anteeksi.
Kaikkein härskeimmällä tavalla touhuaa Sdp:n somestara Saku Uuninpankkopoika Timonen, joka ei näemmä ota opikseen.
Äskettäin hän fantasioi fyysisestä väkivallasta PS:n eduskuntaryhmyriä Jani Mäkelää kohtaan. Huomautimme siitä. Ei ottanut opikseen.
Äskettäin hän fantasioi Joakim Vigeliuksen tehneen natsitervehdyksen. Huomautimme siitäkin. Ei ottanut opikseen silloinkaan.
Saku Timonen on kirkas esimerkki siitä, miten vasemmisto toimii verkossa. Hän pilaa kaikin voimin poliittisten kilpailijoidensa mainetta, ja kun hänelle huomautetaan virheellisistä väittämistä, hän luikkii häntä koipien välissä pois paikalta, mutta sähisee ja sylkee mennessään. Niin kävi jälleen.
Ensin Timonen peukuttaa valetta, seuraavaksi väittää, ettei ole peukuttanut. Kun hänelle osoitetaan, että hän kasaa valhetta valheen päälle, hän jatkaa edelleen kiukuttelemista.
Rehti mies pahoittelisi virhettään.
Rehti mies pysyisi totuudessa.
Timonen ei tee kumpaakaan.
Elämme ikävä kyllä maailmassa, missä vasemmisto keuhkoaa vimmatusti vihapuheesta ja verkon disinformaatiosta, mutta kun se joutuu tilanteeseen, jossa tarjoutuu tilaisuus lyödä sen inhoamia persuja, periaatteet unohtuvat välittömästi. Se on jonkin verran surullista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Pirkko Niittynen Jocka Träskbäck Uuninpankkopoika Solja Pistol Joakim Vigelius Miko Bergbom Saku Timonen Valehtelu Twitter Jani Mäkelä Sebastian Tynkkynen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.













